Очаква се министрите на външните работи на страните от Европейския съюз да приемат европейския еквивалент на американския закон „Магнитски“. Както европейски източник каза по-рано, новият закон ще се нарича механизъм на ЕС за рамкови санкции за нарушения на правата на човека.
Какво се предлага?
Тези санкции по своята същност няма да се различават от ограничителните мерки на общността, които са в сила в момента в областта на нарушенията на правата на човека срещу отделни държави, като например Беларус, Мианмар, Иран. Новият режим предвижда създаването на черен списък за лица, на които ще бъде забранено да влизат на територията на Европейския съюз и техните финансови активи в общността ще бъдат замразени.
Механизмът ще се прилага за много сериозни нарушения на човешките права по целия свят. Сред тях са геноцид, престъпления срещу човечеството, произволни арести, мъчения, робство, сексуално или основано на пола насилие, трафик на хора и дори нарушението на правото на мирно събиране или сдружаване.
Какво представлява законът „Магнитски“?
Законът “ Магнитски“ съществува в САЩ от 2012 г. и носи името на руския адвокат Сергей Магнитски, който почина през 2009 г. при съмнителни обстоятелства в предварителния арест в Русия. С този закон се даде възможност правителството на САЩ да налага санкции предимно на руски граждани – лица, свързани не само със смъртта на Магнитски, но и с корупционните схеми, в които участват висши държавни служители, които адвокатът се бе заел да разкрие.
През годините под ударите на закона попаднаха десетки представители на руския бизнес и властовия елит. Това пък принуди Москва да предприеме „ответен удар“. Така през 2013 г. се появи законът „Анти-Магнитски“, въз основа на който руснаците започнаха да санкционират американски граждани, за които се смята, че са „нежелани“ на руска територия.
През 2016 г. първоначалният вариант на закона „Магнитски“ претърпя в САЩ сериозни промени и придоби „глобален облик“. Сега той вече е основание по него да се налагат санкции не само на руски граждани, но и от държави от целия свят. Според закона на санкциониране подлежи „всяко чуждестранно лице“, за което въз основа на „достоверни доказателства“ се установи, че е замесено в убийства, изтезания или грубо нарушаване на международно признати човешки права, или са засегнати лица, извадили наяве случаи на корупция и незаконна дейност на държавни служители.