Едва 15% от обещаните 1 милиард лева за бизнеса по т.нар ковид-мерки са изплатени до момента. Забавянето е повсеместно, като някъде дори не е стартирало набирането на проекти. Това заяви СПЕЦИАЛНО за ДЕБАТИ.БГ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
„За жалост повечето мерки за подкрепа на бизнеса са в бъдеще време, освен мярката 60/40 на практика другите мерки много се забавиха или още не са стартирали. Тези, които са по схемата за микро и малки предприятия от 3000 до 10 000 лева – там са 200 милиона, но не всички са разплатени, тъй като имаше недостиг на средства. Взе се решение, увеличиха се средствата, но даже и тази първа мярка не е разплатена докрай. По някои от останалите още не е стартирало изплащането, а по някои от мерките не е стартирало и набирането на проекти. „
Основната причина за забавянето е недостига на административен капацитет и тромавата процедура. В същото време останалите държави в Европейския съюз предприемат бързи мерки за засегнатите сектори, допълни Велев и даде пример с Германия.
„Виждаме какво се предприема в Европейския съюз. Само за ноември Германия ще задели за малките и средните предприятия 10 милиарда евро, ако сравним с БВП за България това би означавало 300 милиона евро за месец ноември, а ние имаме 300 милиона лева за цялата следваща година за подкрепа на заетостта. При това по-голямата част от тях ще са за разплащания за месеците октомври, ноември и декември.Това са големи разлики. За сметка на това се изливат пари за въоръжаване- бюджетът за следващата година е милиард и 700 милиона т.е ние ще достигнем търсените 2% разходи за въоръжаване от БВП, които трябваше да ги достигнем 2024 година. Ние ще преизпълним това, кому е нужно това и то на върха на кризата. Същото важи и за сектори, които очевидно не са пострадали. Бюджетните заплати са увеличени 10% тази година на всички и с още до 30% на 35 администрации.“
Велев напомни, че най-важното е помощта да бъде навременна, за да не стига до фалити.
Цялото интервю четете по-късно на ДЕБАТИ.БГ.