Вътрешните министри от 28 европейски държави се събират в Инсбрук, Австрия, поставени под натиска да приложат новите политики за ограничаване пристиганията на мигранти. Това е първата такава среща след поемането на председателството на Съвета на ЕС от Австрия. Срещата в Инсбрук ще се концентрира върху изработването на общ миграционен план.
Очаква се Австрия да настоява за промяна в миграционната политика на ЕС, така че повече да не може да се отправят искания за убежище от територията на Европа.
Въпреки че броят на мигрантите, бягащи от войната и бедността, рязко намаля след връхната си точка от 2015 г., въпросът е тежък за Европа и е една от ключовите теми за шестмесечното председателство на Австрия, където в края на декември миналата година на власт дойде коялиция на консерватори и крайна десница.
Австрийският вътрешен министър Херберт Кикъл от крайнодясната Партия на свободата заяви пред журналисти по-рано тази седмица, че ще предложи исканията за убежище да бъдат отправяни в бежански лагери извън Европа към „нещо от рода на мобилна комисия“.
Само изгнаници от страни, които граничат директно с Европейския съюз, биха могли да подадат своите молби за убежище на територията на ЕС.
Кикъл вероятно ще обедини усилията си със своя италиански колега Матео Салвини, който е и вицепремиер, и оглавява крайнодясната Лига.
Салвини забрани спасителни кораби на НПО, които събират мигранти в Средиземноморието, да влизат в пристанищата на Италия, обвинявайки ги, че помагат на трафикантите на хора да доведат мигрантите в Европа.
Срещата в Инсбрук, която е определена като неофициална, се очаква той да поиска от държавите да не изпращат кораби на международни мисии в италианските пристанища.
Въпросът за правата на миграция и убежище в Европа предизвика напрежение сред 28-те държави-членки на ЕС.
В понеделник пред Европарламента Кикъл каза, че за първи път на срещата в Инсбрук „ще говорим по-конкретно по въпроса за лагерите за приемане“ извън ЕС за мигранти, спасени в международни води.