Стан Вавринка
на снимката: Стан Вавринка

Швейцарецът Стан Вавринка се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия за пети път в кариерата си, след като победи четвъртия поставен в схемата Данийл Медведев с 6-2, 2-6, 4-6, 7-6(2), 6-2 в оспорван мач на Маргарет Корт Арина.

Медведев бе определян за един от фаворитите за титлата в Мелбърн, като бе показал добра форма в първите си три мача на турнира, но днес бе спрян от опитния Вавринка. Шампионът от 2014 година започна много агресивно мача и реализира два пробива в първия сет, за да го вземе с 6-2. Медведев отговори подобаващо и на свой ред проби съперника си два пъти, за да изравни резултата, след което успя да се наложи в оспорвания трети сет с 6-4, за да се доближи на сет от победата. Четвъртата част бе изключително равностойна, като Вавринка пропусна единствената възможност за пробив и се стигна до тайбрек, в който 34-годишният швейцарец се наложи със 7-2, за да вкара мача в решаващ пети сет. В него Вавринка бе по-свежият тенисист и взе подаването на съперника си два пъти, затваряйки мача след три часа и 25 минути игра.

Вавринка завърши мача с 18 аса, 71 печеливши удара и 64 непредизвикани грешки, като носителят на три титли от Големия шлем бе активен при излизанията на мрежата, постигайки 67 процента успеваемост (31/46). По този начин швейцарецът достигна трети четвъртфинал в последните си четири участия в Големия шлем, а в следващия си мач ще срещне 7-ия поставен Александър Зверев или руснака Андрей Рубльов.