- Обединеното кралство рискува да изгуби достъпа до ключов фонд, захранван от ЕС
- Предложението е Великобритания сама да създаде финансов механизъм, който да замени Европейския инвестиционен фонд.
Великобритания предлага създаване на нов национален инвестиционен фонд, с капитал от 4 млрд. паунда, които ще бъдат насочени към американски и английски стартъп компании в сферата на информационните технологии. Целта е страната да догони САЩ.
Фондът ще осигури средства и друга помощ и за развитието на най-обещаващите млади компании на Острова, обяви Министерството на финансите във вторник.
Властите търсят начин да стимулират пенсионни фондове да инвестират в технологии и да комерсиализират научната дейност на британските университети.
В Европа не са възникнали големи технологични компании като „Гугъл“, „Фейсбук“, „Тенцент Холидейз“, „Алибаба“, за разлика от САЩ и Китай. Европейските стартъпи са изправени пред редица препятствия, сред които езика и държавните граници и тe забавят развитието им. Новорегистрираните фирми имат ограничен достъп до финансиране, се казва още в доклада, без да се предоставят повече детайли за размера или структурата на предложения фонд.
Европейските правителства, в продължение на години, се опитват да стимулират технологиите. Във Великобритания има няколко програми за данъчни облекчения за нови компании, а Франция, Германия и Португалия, предлагат субсидии. Тези политики, обаче, не са довели до разцъфването на голяма, световна ИТ компания.
ДВИГАТЕЛ НА ИНОВАЦИИТЕ
Според доклада на британското Министерство на финансите, под 10 процента от фирмите, които получават първоначална финансова помощ, достигат до четвърти етап от програмата, предвиждащ разширяване на дейността. В САЩ това са около 25 на сто от компаниите. На Великобритания се падат едва 4 процента от световноуспешните млади компании, оценени на над 1 млрд. долара, докато на САЩ и Китай се полагат съответно 54 процента и 23 процента.
Основният аргумент за създаването на британския фонд, е да неутрализира евентуалните последици за фирмите от напускането на ЕС. Около 40 процента от средствата на рисковите фондове в страната идват по линията на не много популярния Европейски инвестиционен фонд (ЕИФ).
Ако финансирането от ЕИФ бъде преустановено след Брекзит, технологичният сектор на Острова ще бъде засегнат. В тази връзка, министърът на финансите Филип Хамънд коментира: „Великобритания е двигател на иновациите и затова е от изключителна важност да се подсигури финансиране са фирмите, които развиват технологии от ново поколения, за да разгърнат потенциала си и да завладеят нови пазари.“
Предстои предложението за фонда да бъде разгледано в парламента.