Анализаторът на „Форбс” Стив Ханк препоръчва на Венецуела да въведе долара. Той има богат провесионален опит, съветвал е редица световни лидери по финансови въпроси.
Венецуелският боливар (паричната единица на Венецуела) стана безполезен, а инфлацията в страната е най-високата за целия свят – 1195%.
За никого не е изненада, че венецуелците се опитват да се отърват от боливарите си като горещи картофи и ги заменят за щатски долари.
Неофициално, Венецуела е доларизирана.
За да се спре тази смъртоносна спирала, в която южноамериканската държава е попаднала, трябва незабавно да бъде приета една западна валута.
Официалната „доларизация” е доказан лек.
Знам, защото работех като държавен съветник в Черна гора, когато страната премахна безсмисления югославски динар през 1999 г. и го замени с германската марка.
Също така наблюдавах успешната доларизация на Еквадор през 2001 г., когато работех като съветник на министъра на икономиката и финансите.
Страните, в които доларът е официална валута пак има инфлация, но тя е значително по-малка. Освен това, в тези държави икономическият растеж е много по-бърз и по-стабилен в сравнение с този в държавите с Централни банки, които емитират национални валути.
Трябва обаче да се предприемат действия за стабилизиране на икономиката – необходимо условие, преди да започнат животоспасяващите реформи в страната.
В случая на Венецуела това може да бъде постигнато чрез доларизация.
Стабилността може да не е всичко, но нищо не може да съществува без стабилност.
Какво мисли венецуелската общественост за идеята за доларизация?
За да отговорим на този въпрос е необходимо да се позовем на социологическо проучване, проведено през март в Каракас. Резултатите са окуражаващи.
62% от населението подкрепя доларизацията.
Време е просветените, практичните политици във Венецуела да прегърнат идеята за доларизация. Обществеността вече го прави.
Непрекъснато ме питат един и същи въпрос – как се доларизира официално една държава като Венецуела?
За да бъде въведен доларът като официална валута, трябва да се приеме специален закон. По-долу съм описал примерна рамка на подобен нормативен документ:
- Централната банка на Венецуела трябва да престане да произвежда боливари.
- Заплатите, цените, активите и пасивите трябва да се конвертират от боливари в щатски долари, а съотношението между двете валути трябва да бъде определено чрез закона. До 60 дни от влизането в сила на този закон заплатите и цените трябва да се преобразуват.
- Лихвените проценти се преобразуват в заместващата валута (долар) по точно определена процедура. В никакъв случай те не трябва да надвишават 50% годишно.