Нямаше големи изненади на тези избори и донякъде бе очаквано, че агресивният подход и антиевропейското говорене не победиха. БСП достигна своя таван и не можа да нагажира повече подкрепа. По-скоро се закрепи статуквото, с едно голямо изключение – „Воля“ на Веселин Марешки. Така обобщи вчерашните избори и техните резултати Вихър Георгиев, преподавател по европеистика в Софийския университет пред телевизия BIT.

При 98, 4% обработени протоколи, Централната избирателна комисия отчита следните резултати: ГЕРБ – 32,6%, БСП – 27%, 9,06% за „Обединени патриоти” и 9,04% за ДПС. Партията на варненския бизнесмен Веселин Марешки „ВОЛЯ” също прескача 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание, с резултат 4,15 на сто. Под прага за влизане в Народното събрание с около 3 процента от гласовете остават „Движение Да, България“, „Реформаторски блок – Глас народен“, ДОСТ и Нова република. Според данните на ЦИК 2,5 на сто са избрали опцията „Не подкрепям никого“.

На Бойко Борисов ще му е трудно да състави правителство в посока на лоялност и сътрудничество с ЕС. Причината е, че останалите партии – може би с изключение на ДПС – имат доста странни идеи за това как България би трябвало да участва в политическия живот на ЕС, прогнозира Георгиев. Според него причините за разликите в електоралната подкрепа за партиите у нас и в чужбина, е както острата кампания изцяло и единствено срещу десните формации – с изключение на ГЕРБ, най-вече в медиите на Пеевски. Според него тя е имала голям ефект.

Вихър Георгиев обсъди готовността, която лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви за съставяне на правителство, в случай че ГЕРБ не успее или се откаже. Според него такъв вариант би бил крайно неудачен. Той обвърза това със статията на „Уолстрийт джърнъл“, в която се говори за указания и подкрепа от страна на Русия за спечелване на изборите от левицата.

„Това е една статия, но на този етап ние не знаем какви са фактите, българските служби също мълчат за това имали ли са такава информация, както твърди изданието . Не е редно лидер, заговорничи с представител на чужда, и то не точно приятелска държава, да бъде убедителен представител на България в ЕС, където в момента има изключително остра чувствителност към намесата на Русия в политическия процес на държавите-членки”, посочи Георгиев.

По повод възможната намеса и на Турция, Георгиев посочи, че ако преди сме имали само допускания, то сега като че започваме да имаме и факти. Ердоган се опита да се намеси не само в изборите в България – припомни той за скандалите с Холандия и Германия, като определи намесите на турския президент като тромави и непохватни, и често постигайки обратния ефект.

Георгиев обаче подчерта, че докато темата Турция е била широко засегната, темата Русия почти не е присъствала. Защо, попита той реторично, като добави, че по разбираеми причини – най-малкото икономически, ние трябва да бъдем внимателни в отношенията си с Москва.

Когато нещата обаче станат толкова остри, ние трябва да ги обсъдим, категоричен е Вихър Георгиев. Според него би могло да има рискове за страната ни в дългосрочен план. Той даде пример с отношението към Унгария в ЕС. „Рискуваме да станем втора Унгария в средносрочен план, което за малка държава като България е изключително рисковано”, прогнозира той.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук