Отношенията между България и САЩ ще бъдат активизирани по време на управлението на Джо Байдън в наша полза. Това прогнозира за ДЕБАТИ.БГ експертът по международни отношения проф.Владимир Чуков. България съвсем естествено е възприемана като част от Европейския съюз, затова страната ни, както и цялата европейска общност, не бяха на фокус по време на управлението на Тръмп, припомни Чуков.
„Вървят сериозни дебати в момента дали и как САЩ ще променят своята политика на Балканите, район изпълнен с противоречия. Особено голям дебат имаше относно това на чия страна биха били в спора ни със Северна Македония. Някои твърдят, че едва ли не демократите в Белия дом ще упражнят натиск върху България по отношение на Северна Македония. Други казват, че няма да има такова нещо. На мен ми се струва, че тук ще действа подходът на европейската призма- по-близко до Европейския съюз, респективно до България, за сметка на онази ос, която очевидно е проруска, става въпрос за Сърбия и Република Северна Македония.“
Едва ли ще можем да очакваме големи посещения на висши представители на американската администрация у нас, но е от особена важност подкрепата, която трябва да получим от Вашингтон, напомни проф. Чуков.
„Въпросът е да има по-голяма ангажираност в нашата енергийна независимост, да има подкрепа за нашата сигурност като член на НАТО от страна на американската администрация и естествено като за много важна държава на кръстопът- близо до Русия, но и близо до Турция и Близкия изток. Считам, че отношенията ще бъдат активизирани на някакво равнище в полза на нашата страна.“
Байдън вече открито показа, че ще води много по-различна политика към Европейския съюз в сравнение с предшественика си. Изборът на Антъни Блинкин за държавен секретар е показателен, допълни Чуков.
„Самият той е френскоговорящ, прекарал е част от живота си в Париж, което само по себе показва, че ще бъде по-близо до ЕС, можем да кажем дори на 180 градуса от това, което беше по времето на Тръмп. Можем да си спомним и едно изказване на Блинкин, когато беше помощник-държавен секретар по времето на Барак Обама. Той каза, че Брекзит е всъщност е катастрофа за Великобритания. Самият Обама здраво натискаше Великобритания да остане в ЕС, защото като лидер на Западния свят има място само за една държава и това е САЩ. Сега няма как траекториите на Вашингтон и Лондон да не се разминат и това е разликата между Тръмп и Байдън.“
Със сигурност Байдън ще играе и заедно с ЕС срещу Ердоган. Брюксел вече отложи санкциите срещу Анкара евентуално за март, когато Байдън вече ще бъде в Белия дом, напомня проф. Чуков.
„Ще видим дали дипломацията или силата ще бъде инструментът на новата американска администрация. Но със сигурност това ще бъде координирано между Брюксел и Вашингтон. Аз съм обаче убеден, че Турция никога едностранно няма да излезе от НАТО тъй като това означава тотално Анкара да излезе от орбитата на Запада, на един свят, от който много пряко зависи-и като сигурност, и като икономика. „
Цялото интервю с проф. Владимир Чуков четете утре на ДЕБАТИ.БГ.