Си Дзинпин и Владимир Путин
Си Дзинпин и Владимир Путин

Президентът на Русия Владимир Путин се срещна днес с най-висшия китайски дипломат Уан И в Москва, предадоха световните агенции. Путин заяви, че китайският лидер Си Дзинпин ще посети Русия, като заяви, че отношенията са достигнали „нови измерения“ на фона на опасенията на САЩ, че Пекин може да окаже материална подкрепа на руската инвазия в Украйна, предаде „Ройтерс“.

Доставките на китайски оръжия за Русия биха застрашили потенциална ескалация на войната в Украйна в конфронтация между Русия и Китай, от една страна, и Украйна и водения от САЩ военен алианс на НАТО, от друга.

Путин посрещна в Кремъл китайския първи дипломат Уан И, като му каза, че двустранната търговия е по-добра от очакваното и скоро може да достигне 200 млрд. долара годишно, при 185 млрд. долара през 2022 г., пише агенцията.

„Очакваме посещението на президента на Китайската народна република в Русия, договорихме се за това“, каза Путин на Уан.

„Всичко напредва, развива се. Достигаме нови граници“, заяви Путин.

Уан каза на Путин, че отношенията между двете държави са устояли на натиска на нестабилната международна ситуация и че кризите предлагат определени възможности.

Отношенията между Китай и Русия, каза Уан чрез преводач, не са насочени срещу никоя трета страна, но също така „няма да се поддадат на натиск от трети страни“ – ясен удар по Съединените щати.

„Заедно подкрепяме многополярността и демократизацията в международните отношения“, каза той на Путин. „Това напълно отговаря на хода на времето и историята, както и на интересите на мнозинството държави.“

По-рано Уан се срещна с руския външен министър Сергей Лавров, като заяви, че очаква с нетърпение да сключи нови споразумения по време на посещението си в Москва. Подробности за споразуменията не бяха съобщени.

Когато китайският президент Си Дзинпин се срещна на четири очи с Путин точно преди Русия да изпрати войски в Украйна, те скрепиха партньорството си с „никакви ограничения“, което предизвика безпокойство на Запад.

Китай е най-големият купувач на петрол в Русия – един от основните източници на приходи за държавната хазна на Москва.

За Путин подкрепата на Китай като голяма сила в условията на най-голямата конфронтация със Запада от разгара на Студената война му позволява да представи изолацията на Русия на Запад като наклон към Азия.

За Си Русия сега е по-зависима от Китай от всякога. Някога лидер в световната комунистическа йерархия, след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., Русия сега е младши партньор на възраждащия се Китай, който вече е лидер в много технологии на 21-ви век.

В събота държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди Уанг за последствията, ако Китай окаже материална подкрепа на руското нахлуване в Украйна, като в интервю след срещата на двамата мъже заяви, че Вашингтон е загрижен, че Пекин обмисля да доставя оръжия на Москва.

Пекин отрича да предоставя военна подкрепа на Русия.

Запитан за въпроса за китайската помощ, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че представителите на Пекин вече са разгледали този въпрос.

„Те вече отговориха на този въпрос, всъщност категорично го отрекоха. Тук няма какво да добавим“.

След предупрежденията на Блинкен, Китай заяви, че Съединените щати не са в позиция да поставят изисквания.

Уан заяви, че ще работи за „укрепване и задълбочаване“ на отношенията между Москва и Пекин.

Си застана до Путин по време на конфликта в Украйна, като се противопостави на западния натиск за изолиране на Москва. След нахлуването в Украйна китайско-руската търговия рязко нарасна, а Русия увеличи износа на петрол за азиатските страни, включително Китай.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук