Лидерите на Албания, Сърбия и Северна Македония отмениха срещата по повод своята инициатива „Отворени Балкани“, която трябваше се проведе в сръбския Нови Сад днес.
Офисът на сръбския президент Александър Вучич обяви, че няма да участва по здравословни причини, съобщи „Екзит Нюз“.
Ще се проведе видеоконференция с участието на сръбския премиер Ана Бърнабич, вместо срещата, предвидена между Вучич, албанския премиер Еди Рама и македонския премиер Зоран Заев. Остава неясно кой ще представлява Албания и Северна Македония.
Бърнабич обясни днес, че изтощението и безсънието поради ситуацията на границата с Косово са намалили имунитета на Вучич, в резултат на което той се е разболял от грип, съобщи сръбският вестник „Данас“.
Преди два дни Вучич каза пред телевизия Пинк, че не може да спи, защото е много притеснен за косовските сърби и заради косовските полицейски сили, които наблюдават прилагането на данъка върху регистрационните табели със сръбски лиценз.
Отмяната на срещата идва в момент, когато албанският премиер Рама силно подкрепи инициативата „Отворени Балкани“ по време на посещение в Косово в понеделник, въпреки военните заплахи на Сърбия срещу съседната му страна.
Инициативата, стартирана от Вучич, Рама и Заев, има за цел да създаде обща регионална зона на свободно движение и търговия. Косово, Босна и Херцеговина и Черна гора отказаха да се присъединят.
Рама поддържа тезата, че военните заплахи на Сърбия срещу Косово само сочат необходимостта от „Отворени Балкани“.
Вучич разположи бронирани автомобили до границата с Косово, нареди на изтребители да летят близо до границата и постави ултиматум на НАТО, след като Косово започна да прилага данък от 5 евро за сръбските автомобили, влизащи в страната. Сърбия прилага същия данък върху косовските автомобили от 10 години.
Вучич каза пред медиите в Сърбия миналата седмица, че е отхвърлил няколко предложения за решение от посланика на ЕС и САЩ и е поискал безусловно изтегляне на косовската специална полиция от собствената ѝ територия.
Правителството на Косово заяви, че е готово да се откаже от данъка и да води преговори, ако Сърбия предприеме реципрочни мерки.
Преговорните екипи на двете страни се срещат днес в Брюксел.
Втората годишнина на инициативата „Отворени Балкани“ идва с наследство, състоящо се само от многократни призиви към Босна, Косово и Черна гора да се присъединят, последвано от многократни откази.
Последните действия на Сърбия повишиха напрежението в Западните Балкани, като трите държави, които не са членки, изразиха сериозна загриженост за мира и стабилността в региона.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини