По традиция на втория ден от Великден иконата на Богородица ще бъде напусне Бачковския манастир и с литийно шествие ще бъде пренесена до местността Клувията. Там през 16 в. две овчарчета намират реликвата в скална ниша. Била скрита, за да бъде спасена от отоманските набези. Всяка година вярващите носят на ръце светинята до мястото, където е открита.
Поклонниците изминават 4 км в двете посоки, като се сменят да носят иконата, която е поставена на дървена конструкция. Хората вярват, че така ще бъдат цяла година здрави. Стотици от цялата страна се стичат днес в манастира, за да се включат в шествието.
„Името Клувия означава „клетка“. Местността е обградена от високи скали и наистина прилича на клетка. Смята се за свещено място“, обясняват монаси. Там, където овчарчетата са намерили иконата, е построен параклис. В него изображението на Божията майка престоява, докато се извърши богослужение, а след това отново се връща в манастира.
От няколко години в литийното шествие участва не оригиналната икона, а нейно копие. Това се прави с цел да бъде запазена ценната реликва. Тя не напуска главната църква на манастира, където е поставена в рамка от африканското дърво ироко. Смята се за чудотворна. В специална книга се записват чудесата, които са се случили след молитва пред светинята.
„Иконата на Божията майка е велика светиня не само за манастира, а за цяла България. Рисувана е около 11 в. Според преданието е подарена от византийския император Алексий Комнин, първия ктитор на манастира, на неговите основатели – братята Бакуриани. Двамата грузински князе са били на служба при Комнин. А за чудотворната икона в Бачково се предполага, че е копие на Влахернската, която е една от основните икони на Константинопол и символ на държавната власт. По тази причина се смята, че Алексий Комнин я е дарил“, обяснява игуменът епископ Сионий.
Още новини от деня – четете тук