Йордан Терзийски
На снимката: Йордан Терзийски
Йордан Терзийски е роден в София през 1984 година. Архитект и предприемач. Заместник-председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в 47-мия Парламент. Народен представител от „Продължаваме промяната“  47-ото и 48-ото Народно събрание.

Кои бяха трите основни и най-важни политики, предложени от кандидата на „Продължаваме промяната“ акад. Николай Денков за кабинет с мандата на политическата Ви сила?

Предложихме четири направления на политики, които да бъдат реализирани от този кабинет. Това бяха иновативна икономика, преодоляване на социалните неравенства и съответно инвестиции в здравеопазване и образование, национална сигурност и върховенство на закона. Всяка една от тези теми има много конкретни мерки, които са от дневния ред на обществото и които имат нужди да бъдат приети.

Вчерашният ден беше един изключително пропилян ден за парламента. Не решихме нито един проблем. Отново се занимавахме с дъвката „Gemcorp“, занимавахме се с лъжите-борисовки, които ГЕРБ непрестанно разпространяват, докато реално важните теми за обществото не се повдигат.

Имаме над 20 закона, които трябва да приемем по Плана за възстановяване и устойчивост. Това са важни приоритети, в които трябва да концентрираме нашите усилия.

Кои за Вас са най-важните решения, които трябва да се вземат спешно?

Предложенията ни за бюджета бяха относно минималната работна заплата, компенсациите за работещи родители, инвестициите в образование и здравеопазване. Много е трудно да се приоритизира – всички тези решения са от необходимост за бизнеса и обществото. Не поставяме кантар между приоритети.

Бизнесът също има своите нужди – трябва например да намалим административната тежест. Всеки има своите необходимости и трябва да ги адресираме в едно управление.

Целта на нашата декларация е да бъде обединителна и на нея да се базира управление. Целта е тя да постави фундаментите на едно управление и важните теми на дневен ред, за да не се губи се конструктивният диалог както между партиите, така и между институциите, така и между партиите и техните избиратели.

Преди дни БСП практически недотам любезно отказа да подкрепи декларацията на „Продължаваме промяната“, чието приемане или отхвърляне акад. Денков обяви, че ще реши дали състав на Министерски съвет ще бъде обсъждан, или мандатът ще бъде върнат неизпълнен. С това БСП отказа да ви подкрепи да направите правителство. Защо го направи според вас?

В декларацията са заложени доста социални мерки, които вярвам, че БСП биха подкрепили. Направихме обсъждане на тази декларация в широк формат и всеки беше поканен да даде своите предложения. Когато партийните интереси се поставят над националните, се стига до такива разминавания.

Вчера и Стефан Янев – по-дипломатично от БСП, но пак сякаш с измислена причина, също отказа да подкрепи декларацията, респективно правителство. Защо?

Голямото противоречие е, че всички партии казват, че трябва да има консенсус, диалог и да се работи за национални приоритети. Когато обаче точно приоритетите, около които максимално много партии могат да се обединят, са поставени на масата, част от тях въобще не идват на преговорите, а другите си намират формални основания да не подкрепят декларацията.

Те дължат обяснение какво не подкрепят – не подкрепят увеличаването на минималната работна заплата ли, не подкрепят компенсациите за работещи родители ли, не подкрепят помощите за втората година майчинство ли? Има много социални мерки, които мисля, че биха били припознати от голяма част от партиите. Въобще обаче не се стигна до конструктивен разговор.

Означава ли всичко това, че правителство с мандата на „Продължаваме промяната“ няма да има и че партиите на статуквото вече са се договорили за третия мандат?

Продължаваме да сме оптимисти, че декларацията ще бъде разгледана, а здравият разум ще надделее. Надявам се, че ще говорим за политики и за конкретни мерки, които могат да повлияят благоприятно на живота на хората. Оттам нататък, ако декларацията бъде отхвърлена, партиите, които я отхвърлят, трябва да кажат какъв е техният план.

Видяхме, че ГЕРБ нямаха реален план, след като свалиха правителството „Петков“. Видяхме, че не успяха да реализират последните четири мандата, които получиха. ГЕРБ очевидно нямат идея за управление, не знаят как да управляват тази държава.

Всички, които ще гласуват против декларацията ни, трябва да дадат обяснение какъв по-работещ модел от този, който ние предлагаме в момента, могат да предложат те.

Съзнаваме, че каквато и да е структура да бъде съставена в този парламент, ще бъде много трудно. Съобразяваме се с даденостите и опитваме да градим решение около политики и национални приоритети. Много малко се говори за национални цели и каузи, твърде много се говори за червени линии.

Още актуални интервюта – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук