Жан-Клод Юнкер
На снимката: председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер

Очаквам предстоящата среща между Европейския съюз и Турция във Варна със смесени чувства, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер на съвместна пресконференция с председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Двамата говориха след края на двудневното заседание на Европейския съвет.

Юнкер поясни, че количеството на проблемите между ЕС и Турция не спира да расте, но европейската страна желае да укрепи сътрудничеството с Анкара. Туск изрази надеждата разговорите с турския президент Реджеп Ердоган да засегнат широк кръг от теми, включително за бъдещето.

„Срещата няма да бъде лесна, пред нас стоят няколко сложни въпроса, включително за турските действия в Сирия. Съседи сме с Турция, трябва да намерим начин да разговаряме открито“, добави Туск.

По-рано тази седмица Ердоган остро критикува ЕС, че не спазвал дадените на Анкара през 2016 г. обещания в сделката за спиране на мигрантския поток от Близкия изток. Той призова незабавно да бъдат преведени трите милиарда евро, които са му били обещани за сирийските бежанци. Преди това ЕС обяви, че ще отпусне вторите 3 милиарда евро, обещани на Турция за проекти в помощ на сирийските бежанци. Но подробностите как точно да стане това тепърва трябва да бъдат решени от Европейската комисия и страните членки.

По повод решението на ЕС да подкрепи оценката на Великобритания, че нападението срещу разузнавача Сергей Скрипал най-вероятно е дело на Русия, Туск посочи, че това е възможно най-добрият отговор, на който общността е способна.

„Много е трудно да подготвим подобаващ отговор на такова нападение – ние сме съвсем различни от извършителите, ако разбирате какво казвам. В ЕС имаме различни виждания, интереси и традиции в политическото отношение към Русия, не е лесно да бъдем единни и затова оценявам добрата воля, добрия политически инстинкт“, добави той.

Юнкер отбеляза, че решението за отзоваването на посланика на ЕС в Москва е „извънредна мярка“, каквато досега не е била предприемана. Осъждаме (отравянето на Скрипал – бел. кор.), но каналите за комуникация с Москва трябва да останат открити и в това няма противоречие, коментира той.

Туск добави, че от понеделник „повече от една държава в ЕС“ ще предприеме собствени мерки срещу Москва. По неофициална информация около половината от държавите в ЕС предвиждат да върнат свои дипломати, изпратени в Русия, или да прогонят руски дипломати на своя територия.

Той изрази личното си удовлетворение, че въпреки преговорите за напускането на Великобритания ЕС е останал единен и в този случай.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук