природен газ

Природният газ в Европа стартира търговията в понеделник с ново рязко поскъпване на фона на ограничените руски доставки и нарастващо търсене с оглед на постоянните горещи вълни, заливащи Европа, според данни от лондонската борса ICE.

Руският енергиен гигант „Газпром“ пък обяви преди дни, че отново ще спре изцяло доставките на руски газ по „Северен поток 1“  от 31-ви август до 2-ри септември поради ремонта на единствения останал в експлоатация газопомпен агрегат.

Днес германският икономически министър Роберт Хабенк пък не изключи вероятността Владимир Путин да намали допълнително и без това вече оскъдните доставки за Европа на руски природен газ.

Така (според индекса на най-големия европейски хъб TTF) се търгуваха за 2766,5 долара, като добавиха 9% към прогнозната цена от предишния търговски ден (2538,8 долара). До 9:16 ч. те вече бяха поскъпнали с 12,7% до 2862 долара.

Вечерта на 19 август „Газпром“ обяви, че газопроводът „Северен поток“ ще бъде спрян за три дни (от 31 август до 2 септември) за планирана профилактика на единствения работещ газопомпен агрегат в компресорната станция „Портовая“. На този фон фючърсите скочиха с почти 8% и преминаха границата от 2700 долара.

Миналата година европейският пазар се сблъска със срив на цените на газа. Експертите обясняват това с ограниченото предлагане от страна на основните доставчици, ниските нива на капацитета за подземно съхранение и голямото търсене на втечнен природен газ в Азия.

Освен това износът на руски газ намаля значително след началото на войната в Украйна: доставките по „Северен поток“ и по украинската газопреносна система намаляха значително, а доставките по газопровода „Ямал-Европа“ бяха напълно преустановени. Сега Европа е подложена на непрекъснат натиск поради продължаващото напрежение с руския износ. Ситуацията се влияе и от горещата вълна в региона, която намалява производството на електроенергия от алтернативни източници.

По същото време петролът поевтинява в началото на европейската търговия в понеделник с над 1,5% заради страховете от глобално икономическо забавяне, тъй като големите централни банки, начело с Фед на САЩ, започнаха цикъл на затягане на паричната политика (повишаване на лихвите), за да укротят силно растящата инфлация.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук