Въпреки че през март 2012 г. правителството на ГЕРБ и Народното събрание приеха забрана да се строи АЕЦ „Белене“, за пореден път енергийният министър Теменужка Петкова предложи проектът да се реализира без да коментира забраната.

До края на юни тя ще предложи два варианта за финансирането на централата. Едно от предложенията е финансирането да постъпи от китайската компания CNNC (China National Nuclear Corporation), което е проявила инвестиционен интерес. Това съобщи Теменужка Петкова пред журналисти в Народното събрание.

Преди дни тя посочи, че ще бъдат проведени и преговори с Европейската банка за развитие, която заяви интерес да финансира изграждането на АЕЦ „Белене“. Въпреки това от банката заявиха, че досега не са имали практика да се отпускат средства за подобни проекти.

Интересът на CNNC, както и на друга китайска компания „Чайна Дженерал Нюклиър
Корпорейшън“ (China General Nuclear Corporation – CGN) станаха ясни още през 2016 г., но тогава все още правителството не беше решило дали да възражда строежа на АЕЦ „Белене“. Сега обаче все повече става ясно, че кабинетът ще размрази спрения през февруари 2012 г. ядрени проект, но все още се чуди какви точно аргументи да изложи.

За целта Българската академия на науките срещу 2 млн. лв. излезе с доклад, според който страната ни и регионът имат нужда от нови енергийни мощности и че АЕЦ „Белене“ може да е рентабилен проект макар и с известни условия като цената на кредитите, ръста на потребление и други фактори.

Според Петкова работна група към енергийното министерство е излязла със становище, че построяването на централата има необходимата финансова и икономическа обосновка, а дори може и да излезе на печалба.

Припомняме, че оборудването, което българската държава закупи за АЕЦ „Белене“ е на стойност над 3 млрд. лева, които се вляха в дълговете на НЕК.

Петкова допълни, че проектът не е нотифициран пред ЕК, въпреки че според някои експерти той се нуждае от повторно одобрение от Брюксел.

Енергийният министър информира депутатите, че се завършват и покривните конструкции за безопасното съхранение на закупеното оборудване на площадката в Белене.

„Строителството на конструкциите на площадката на АЕЦ „Белене“ върви с пълна сила. Цялото оборудване, което вече е навън, е покрито. Останали са още съвсем малко от модулите, които трябва да бъдат допокрити. Надявам се в началото на другата седмица всичко да е приключило“, каза тя.

Теменужка Петкова добави, че не са отпаднали вариантите за реализирането на АЕЦ „Белене“ като общобалкански проект. Въпреки това според нея не трябва и да се изключват възможности за изграждането на централата и с пари от китайски инвеститори.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук