Ето как се е увеличила "търговията" между Литва и Казахстан през 2022 г. Таблица: Файненшъл Таймс

Санкционни стоки за над 1 милиард долара са „изчезнали“ през 2022 г. из дебрите на Русия, докато уж ги транзитират от Европа за Армения, Казахстан и Киргизстан, съобщава британският Financial Times. При това престижното издание се позовава на открити данни – т.е. такива, до които всеки има достъп. Можем само да гадаем каква е действителната сума.

Според въпросните открити данни, след началото на войната в Украйна търговията на Европейския съюз с Армения, Казахстан и Киргизстан е „нарастнала до безпрецедентно ниво“. Половината от тези стоки с двойно назначение не стигат до трите страни, а остават в Русия. Двойното назначение означава, че например един микрочип може да се използва и в производството на една пералня, и в производството на една ракета Х-555, която после лети обратно към Европа, но не с добри намерения.

Тези стоки, които според ЕС могат да се използват за военни цели или от разузнавателни служби и подлежат на експортен контрол, могат да преминат от Европейския съюз в Русия само под предлог, че са транзитна стока“, обяснява Financial Times.

Журналистите от изданието твърдят, че Русия успява да заобиколи санкциите (не и без съдействието на европейски корупционери), като просто вписва фалшиви адреси на получателя в митническите декларации. Така страната агресор продължава да има достъп до такива забранени за нея стоки, като компоненти за самолети, оптическо оборудване и газови турбини.

„Къде другаде могат да изчезнат тези стоки? Защо на тези три страни изведнъж им притрябваха големи количества подобни стоки именно сега? На кого в региона са най-необходими тези стоки? Очевидно на Русия“, заявява Ерки Кодар – министър по санкциите на Естония.

В публикацията се твърди и че огромна голяма част от фантомния експорт влиза в Русия именно през Балтийските страни.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук