парламент, заседание

ПП-ДБ са готови да представят управленска програма, но настояват да я пишат сами. От ГЕРБ-СДС поставиха времеви ултиматум – най-късно утре да са ясни приоритетите, а до неделя – да има състав и структура на кабинет, както и номинация за премиер. ПП-ДБ обаче все още не са решили дали ще предложат състав на кабинет и министър-председател.

Възможно ли е управление между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и има ли други варианти?

По думите на бившия транспортен министър Петър Мутафчиев е възможна коалиция на ГЕРБ-СДС с ДПС и ИТН, както и „под прикрита форма“ с БСП.

„Всичко това ме прави повече песимист, отколкото оптимист, че ще има правителство. Експертно правителство, правителство на разбирателството и т.н. трябва да е подкрепено от едно мнозинство, то трябва да е обединено на база на основни принципи, за които се борят в своите програми. Нормално е първата политическа сила да бъде водеща в този процес“, каза Мутафчиев в ефира на bTV.

Според бившия земеделски министър Мирослав Найденов няма как ПП-ДБ да правят управленската програма сами, а трябва да споделят отговорността с ГЕРБ-СДС.

„След вчерашното им несериозно отношение към предложението за изготвяне на обща управленска програма, съм по-скоро песимист, че нещата ще се доведат до добър край. За да се направи правителство, компромисите трябва да са равнозначни и от двете страни. Може би ПП-ДБ тласка нещата към това ГЕРБ да бъдат принудени да предложат правителство на малцинството и евентуално то да бъде подкрепено от останалите политически сили“, каза Мирослав Найденов.

„Шансове за разбирателство все още има при добра воля. Трябва да се загърбят тяснопартийните интереси. И двете страни, които преговарят, ще понесат определени щети сред избирателите си при съвместно управление, но трябва да са с пълното съзнание, че националните интереси изискват това“, каза бившият финансов министър Милен Велчев.

Подобна коалиция няма да е изненада и изглежда логична. Достатъчно е да върнем малко времето назад. В 49-ото Народно събрание тези 4 партии отново имат своите представители. Те са напълно достатъчни, за да излъчат правителство. Здраво и с парламентарна подкрепа. Подобна на тази, с която бутнаха Петков от министърпредседателското място. Още по-пресен е споменът за „хартиената коалиция“.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук