Русия
На снимката: Говорителят на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова

Испания, Германия, Франция, Великобритания и Португалия отправиха преди ден ултиматум към венецуелския президент Николас Мадуро – да свика нови избори в рамките на следващите осем дни, или те официално ще признаят за държавен глава Хуан Гуайдо. Мадуро отказа да се съобрази с ултиматума и за пореден път получи „едно рамо“ от Кремъл под формата на саркастична критика към Запада от говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. Тя иронизира западните държави, че „пеят в хор“, за който се подразбира, че е дирижиран от Вашингтон.

„И ето хорът запя… Те не просто пеят в синхрон, а го правят по едно и също време. Към хора запя и Великобритания“ – писа във „Фейсбук“ Захарова.

От началото на кризата на властта във Венецуела Мария Захарова системно изразява моралната /засега/ подкрепа на Кремъл към президента на Венецуела. Русия смята подкрепата за опозицията на Мадуро за неприемлива намеса във вътрешните работи на суверенна държава.

В събота опитът на Русия да блокира свиканото извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН за Каракас се провали.

Мадуро е под натиск откакто опозиционният лидер в сряда се самопровъзгласи за временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела. Няколко държави, включително САЩ, подкрепиха Гуайдо, като президент. Президентът Мадуро, който обвини председателят на националното събрание Гуайдо в опит за преврат и прекрати дипломатическите отношения на страната си със САЩ, се закле за втория си президентски мандат в началото на месеца. Изборите обаче бяха белязани от поредица нередности, бойкот от страна на опозицията и обвинения в корупция, което доведе до мащабни антиправителствени протести с искане за оставката на Мадуро.

Президентът в пламенна реч обяви, че армията го подкрепя и няма да допусне смяна на властта. Той нарече искането на западните държави до осем дни да обяви предсрочни избори „неприемлив ултиматум“ и „престъпен натиск, инспириран от САЩ, Колумбия и Бразилия“.

Пред извънредния Съвет за сигурност на ООН държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че „е време народът на Венецуела да получи помощ и незабавна подкрепа“. Но Василий Небензия, постоянния представител на Русия в организацията обвини Вашингтон в подстрекаване към преврат срещу Мадуро.

Китай, Мексико и Турция публично изразиха подкрепата си за венецуелския президент.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук