Луиджи ди Майо /ляво/ и Матео Салвини
Луиджи ди Майо /ляво/ и Матео Салвини

Изборите в Италия завършиха в политическа патова ситуация – нито една  партия или коалиция не получи абсолютно мнозинство, но очакваните резултати от вота предполагат промяна в политическото статукво, и то не в полза на либералната демокрация.

Избирателите дадоха предпочитанията си на евроскептици и антиимигрантски настроени популисти, за които не е ясно в какъв точно формат ще се спогодят.  Двете най-успешни формации в тези избори са дясната коалиция, начело с „Лига“ и „Форца Италия“/37% от гласовете/, която се базира на настроенията срещу нелегалната имиграция и на популизъм, и евроскептичната „Пет звезди“/32,6%/. Те направиха бомбастични обещания, някои от които сходни, за да привлекат избиратели. Лидерът на „Лига“, Матео Салвини заяви, че ще пренебрегне правилата на Брюксел и ще направи данъчни намаления, а същите обещания се чуха от висш представител на „Пет звезди“. Във връзка с това президентът Серджио Матарела, цитиран от Би Би Си, призова и двете страни за „чувство за отговорност“.

Договорката за ново правителство се очаква да бъде много трудна, а вероятно и продължителна, тъй като преговорите можаха да започнат едва след 23 март, а планът за правителство трябва да бъде представен до 10 април. На пресконференция Салвини заяви, че няма да участва в „супа минестроне“ , явно имайки предвид широка коалиция, пише „Ройтерс“. АП пък тълкува думите му като нежелание да управлява с  „Движение Пет звезди“. Коалицията между „Лига“ и „Форца Италия“ на Силвио Берлускони ще има най-много места в долната камара на парламента.

Салвини коментира изборните резултати с нежеланието на италианците да бъдат управлявани от Берлин, Брюксел или финансовите пазари.

„Решенията за Италия ще бъдат вземани от италианците. Еврото беше и си остава грешка“ заяви той, но допълни нещо доста противоречиво, а именно, че организирането на референдум за членството на Италия в Еврозоната е „немислимо“.

Лидерът на „Лига“ се самоисентифицира като „горд популист“ и посочи, че основните проблеми на Европа и Италия са свързани с „престъпниците и паразитите“, а не с популизма.

Лицето  на „Пет звезди“ Луиджи ди Майо също смята, че е заслужил  правото да състави следващото правителство на Италия. Той подчерта, че неговата партия има най-добрия резултат като самостоятелна формация.

„Имаме отговорността да дадем правителство на Италия. Ние сме политическа сила, която представлява цялата страна, нещо което не мога да кажа за другите формации, и това неизбежно ни придвижва към управлението на страната“, заяви 31-годишният Ди Майо на пресконференция в Рим..

Ако наистина победителите не се договорят, анализаторите виждат възможност за коалиция между „Пет звезди“ и управляващата в момента център-лява Демократическа партия /ДП/, която събра 19 процента. Ди Майо вече оповести, че неговата партия е отворена за всички възможности, но от управляващата партия не дават позитивни сигнали. Коалицията с „Пет звезди“ бе определена като невъзможна от настоящия министър на правосъдието Андреа Орландо. Лидерът в оставка на ДП Матео Ренци, бивш премиер, отрече възможността за съгласие с който и да е от победителите. Останалите „играчи“ на изборите имат пренебрежимо малки процентни дялове и самостоятелно не решават проблема за формиране на управленска коалиция.

Значението на италианските избори е голямо като индикатор за настроенията не само в тази страна, но и в Европа. Силата на популизма бе потвърдена и резултатите са поредната шокова вълна за Брюксел. Управляващата партия получи най-ниския си досега резултат, въпреки че под нейното ръководство икономиката се съвзема, индустриалното производство  достигна ръст от 4,9%, а банките се стабилизираха. Въпреки успехите много избиратели не видяха как това оказва влияние върху живота на обикновения човек и като че ли сигналът към лидерите на обединена Европа е за нуждата от корекции в такава насока. Демократите нямаха отговор на поетите обещания за повишаване на базовите доходи от „Лига“ и за щедра система за социално субсидиране от „Пет звезди“. Това оказа влияние, въпреки че победителите така и не уточниха откъде ще намерят средства за всичко това. В резултат на обещанията Южна Италия, която има традиционно висока безработица, масово гласува за популистите.

Ако все пак се стигне до съвместно управление на партиите-победителки, вероятно ще трябав да се направят „жертви“. Още не е ясно в какво ще трябва да отстъпи дясната коалиция, но „Пет звазди“ вероятно ще жертва изолационизма си, за да грабне властта. Въпросът за името на премиера също е открит. Първата кандидатура е на Салвини, но той заяви, че не държи да бъде премиер на всяка цена. Либералните анализатори са алармирани от факта, че голяма част от италианските медии виждат в него свежата смяна на 81-годишния Берлускони, лидер на другата партия от коалицията. Си Ен Ен отбелязва, че май никой не се смущава от факта, че младият Салвини, сочен за новата политическа звезда в Италия, не крие възхищението си от руския президент Владимир Путин. Същото отношение към господаря на Кремъл имат, впрочем, политиците от „Пет звезди“.

Според анализатори на Си Ен Ен сега Италия дава шокиращ пример “колко далеч надясно е завила страната с най-здравата лява политическа традиция в Западна Европа“.  Каквото и да се окаже окончаталното лице на новия кабинет, вече е ясно, че Италия, родината на фашизма, е предпочела да даде предпочитания на десните, а не на левите корени в своята политическо идентичност.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук