маратон София

Туркинята Ердал Тубай и кениецът Дънкан Коеч постигнаха победи в 38-то издание на Софийския маратон, което се проведе днес. Страхотно представяне при жените направи българката Милица Мирчева, която завърши на второ място и остана болезнено близо до националния рекорд в дисциплината. Тя постигна време 2 часа 35 минути и 3 секунди, само на една секунда от върховото постижение.

Мирчева водеше в по-голямата част от състезанието, но в последните километри бе изпреварена от Тубай, която завърши с време 2:24:30, а топ 3 допълни Лилиан Джелагат с 2:38:31.

В националния шампионат на България зад победителката Мирчева се наредиха Маринела Нинева и Таня Димитрова. При мъжете Дънкан Коеч спечели с време 2:15:47, а зад него се наредиха мароканецът Мохамед Чабут и турчинът Ахмет Алканоглу. Шампион на България стана Мирослав Спасов с 2:27:17, пред Илия Кицаров и Росен Лилов.

В полумаратона победителка стана Наталия Семьонович от Украйна с 1:17:47, а от българките най-силно се представи Девора Аврамова, която завърши на трета позиция. При мъжете също спечели украинец, и то със силен резултат – Богдан Семьонович с 1:04:22, а Стефан Йорданов завърши четвърти и бе най-бърз от българските състезатели. В старта на 10 километра победителка стана Лиляна Георгиева с 40 минути и 44 секунди, а при мъжете Сава Тодоров с 35:54.

Точно в 9:30 часа започна 38-то издание на софийския маратон със старта на участниците в класическата дисциплина – 42.195 километра. Близо 2500 бегачи взеха участие в трите дисциплини (42.195 км, 21 км и 10 км). 25 бяха елитните маратонци от Кения, Мароко, Етиопия, Турция, Украйна и др.

Софийският маратон е едно от емблематичните спортни събития за града. Заради това Столична община направи всичко възможно той да се състои в сложната здравна обстановка и тази година. Нямаше масов старт на кратката дистанция, а само на състезателните 10 км, 21 км и класическите 42.195 км. Около старта беше позиционира специална арка за дезинфекция, през която минаваха участниците. Наред с това, Столична община осигури ваксинационен център в зоната на старт-финала за всички желаещи да се ваксинират.

Общият награден фонд е близо 80 000 лв. Шампионите на 42.195 км в българската столица ще бъдат премирани с по 6000 лв.. Предвидени са бонуси за първите 10 в класирането. Парични премии ще получат и призьорите в отделните възрастови групи на големия маратон, най-бързите в полумаратона и на 10 км, както и победителите в държавния шампионат на 42.195 км.

Организатори на събитието са Столична община, Министерство на младежта и спорта, БОК, БФЛА и Асоциация „Спорт в свободното време“.