С изпити по немски и по испански език започна втората кандидатстудентска сесия за учебната 2018/2019 г. на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Кандидатстудентският изпит по немски език е писмен с продължителност четири часа. Състои се от тест (А и Б), с които се проверяват лексическите и граматическите знания; текст за четене с разбиране (Leseverstehen); съчинение, свързано тематично с текста за четене с разбиране (дължина 200-220 думи); превод от немски на български език (около 1500 знака).

Конкурсният изпит по испански език се провежда в рамките на изучавания в средното общообразователно училище лексико-граматичен материал, разширен до активното владеене на около 8000 думи и изрази, което предполага допълнителни самостоятелни занимания и четене на оригинална литература. Целта на изпита е да се проверят езиковите знания и умения на кандидат-студентите. Изпитът се състои от следните елементи: разбиране при четене, лексикални и граматични задачи към текста за разбиране, текст с пропуснати думи, граматични упражнения и съчинение. Максималният брой точки е 100. Времетраенето на изпита е около 120 минути.

Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова приветства кандидат-студентите в Алма матер в началото на втората изпитна сесия на Софийския университет и им пожела успех в изпита.

„Изучаването на чужд език и култура изисква много упоритост, постоянство и любопитство, а когато към тях добавим и отличната подготовка, която ще покажете днес, със сигурност ще можете да изберете специалност в Софийския университет и да станете студенти в юбилейната 130 година на Алма матер“, отбеляза проф. Божанкова.

На тегленето присъства и заместник-деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Яна Андреева, а председател на изпитната комисия е доц. Ренета Килева.

С успешно издържан изпит по немски език кандидат-студентите могат да влязат в следните специалности:

„Философия“ (на български език), „Философия“ (на английски език), „Психология“, „Социология“, „Културология“, „Политология“, „Публична администрация“, „Библиотечно-информационни науки“, „Публични информационни системи“, „Комуникационен мениджмънт“, „Педагогика“, „Социални дейности“, „Неформално образование“, „Славянска филология“, „Българска филология“, „Балканистика“, „Немска филология с избираем модул „Скандинавски езици“, „Испанска филология“, „Френска филология“, „Италианска филология“, „Португалска филология“, „Скандинавистика“, „Класическа филология“, „Унгарска филология“, „Новогръцка филология“, „Румънска филология“, „Тюркология“, „Арабистика“, „Иранистика“, „Китаистика“, „Японистика“, „Кореистика“, „Арменистика и кавказология“, „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“, „Начална училищна педагогика и чужд език“, „Социална педагогика“, „Специална педагогика“, „Логопедия“, „Медийна педагогика и художествената комуникация“.

Успешното полагане на конкурсни изпити по история на България и по немски език дава възможност за кандидатстване в специалностите „Международни отношения“, „Регионално развитие и политика“ и „Европеистика“, а с успешно издържани изпити по география и по немски език – в „Туризъм“, „Регионално развитие и политика“ и „Европеистика“.

С изпити по немски език и по български език и литература, или философия и социални науки, или математика (I или II ниво), бъдещите студенти могат да кандидатстват за специалностите „Регионално развитие и политика“ и „Европеистика“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук