До няколко седмици ще бъде направена първа копка на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци (на площадката Радиана край АЕЦ „Козлодуй“), съобщиха от Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО).

Проектът има разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и от Агенцията за ядрено регулиране. Решението е публикувано в днешния брой на „Държавен вестник“ и има двуседмичен срок за обжалване. Този път обаче това право ще имат само общини, но не и екологични организации.

Проектът по изграждането на хранилището се забави няколко години след обжалвания на Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС).

Забавянето оскъпи строителството с около 5 млн. евро. Цената се повиши и заради направения одит на риска и отстраняването на вписаните там забележки.

Изграждането на първия етап на хранилището – административни сгради, съоръжения и клетки за съхранение и т.н., ще струва 71,8 млн. евро.

Трудно може да бъде изчислена цената на това хранилище, защото не е ясно и в какъв мащаб ще бъде реализирано – по проект там трябва да бъдат съхранявани и отпадъците (ниско – и среднорадиоактивни) от АЕЦ „Белене“, както и от седми блок на АЕЦ „Козлодуй“.

За изграждането на хранилището няма да се използва национално съфинансиране, а само средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

От българските фондове са инвестирани само средствата за изпълнение на регулаторните изисквания за получаването на разрешителното за строителство.

На първо време в новото хранилище ще бъдат съхранявани отпадъците от извеждането от експлоатация на шестте блока в АЕЦ „Козлодуй“, както и отпадъците, съхранявани досега в хранилището в Нови хан и от извършвани научно-изследователски дейности. Част от радиоактивните отпадъци предварително ще бъдат раздробявани и деактивирани, а след това – изгаряни в т.нар. „плазмотрон“. Това съоръжение ще гори твърди отпадъци, включително и бетон, като по този начин се намалява обемът им с 80 на сто.

Ще бъде модернизиран и съществуващ цех за преработка на отпадъци. Той е пуснат през 90-те години и в него се управляват всички отпадъци от централата в две линии – за течни отпадъци и за пресоване на отпадъци. Цехът ще бъде обновен с пари от ЕБВР, а сумата е около 30 млн. евро.

Тъй като в България липсва съоръжение за съхранение на високорадиоактивни отпадъци, отработеното ядрено гориво от централата в Козлодуй, се изнася за Русия. Строежът на хранилище у нас се налага поради регулация на ЕС, според която всяка страна членка съхранява на собствена територия отпадъците от ядрените си централи.

Не на последно място, налага се изводът, че цената на електроенергията, произведена от АЕЦ , изглежда евтина, защото не включва разходите за управление на отпадъците. По същата логика цената на „евтината “ енергия от държавната ТЕЦ Марица Изток -2 , трябва да включва всички разходи за такси, които държавата плаща за въглеродни емисии.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук