танкер с втечнен газ

Редица политици и енергийни експерти опровергаха тезата, разпространявана от служебното правителство, че слотове за разтоварване на уговорените танкери с втечнен газ няма. Основните критики срещу тях бяха насочени към явното бездействие на управляващите и липса на политическа воля да предприемат действия в посока закупуването на необходимите ни слотове.

В различни медийни изяви бившият премиер Кирил Петков и бившият вицепремиер Асен Василев поддържат тезата си, че са осигурили слотове за първите два танкера на терминала Ревитуса.

Пред „Дневник“ бившият енергиен министър Александър Николов посочи, че след разширението на Ревитуса ще има възможност „Булгаргаз“ да участва в търговете и така да се сдобие със слотове за останалите танкери.

В петък, когато изтече срокът за потвърждение на първите танкери, служебният енергиен министър Росен Христов обяви, че всъщност слотовете на Ревитуса отново са изчерпани и предстоящото обявяване на свободни вече се отнася за идната година.

Но в противовес на думите му Гърция вече обяви, че е разширила терминала за LNG в Ревитуса и договорените от кабинета „Петков“ танкери биха могли да бъдат разтоварени там през зимата.

На същото мнение е и енергийният експерт Илиян Василев:

Гръцкият премиер разби на пух и прах оправданията, че нямало слотове за да се разтоварят седемта карга на Ревитуса, като напомни, че по време на правителството на Петков са постигнали съгласие България да може да ползва терминала при изгодни условия. Има и капацитети, и желание, от гръцка страна. За времето на служебното правителство е нямало никакво желание да се възползват от тази договорка. За тях бе по-важно да не приемат офертата на Шениер.   Клети, клети случайно попаднали във властта министри, премиери, президенти. Елементарни лъжци“, пише енергийният експерт Илиян Василев в свой пост във фейсбук.

Целта на служебното правителство е ясна – възобновяване на доставките на природен газ от „Газпром“. За съжаление действията им подкрепят все по-нарастващото мнение, че се обслужват чужди интереси, а това няма как да доведе до нищо положително за  страната ни.

Подобно развитие ще ни постави отново в зависимост от един доставчик и така ще зачеркне свършената досега работа по диверсификация. Освен това, вероятността да загубим арбитражно дело с „Газпром“ за спрените доставки от края на април досега, и което ще натовари данъкоплатците със стотици милиони евро, колкото и да е „евтин газа“, става все по-реална.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук