Ден преди да се включи в срещата на върха на Г-20 в Хамбург, Германия, Доналд Тръмп ще посети Полша, което световните медии коментират като нарушаване на традицията – президентско посещение във Варшава, Централна Европа, преди да е имало визити в страни като Великобритания, Франция и Германия.

Тръмп върви по стъпките на президента Джордж У. Буш, който, след като стана президент през 2001 г., посети Полша, преди да отиде в другите споменати държави, припомня БТА. Белият дом подчертава важността на Полша като верен съюзник в НАТО и нейния потенциал като енергиен партньор като причини за посещението на Тръмп.

Другите причини : в Полша Тръмп ще бъде посрещнат от популистки лидери, които имат доста сходен мироглед с него и които дойдоха на власт през 2015 г. със същия вид националистическа, антимюсюлманска реторика, поставяща както новия лидер на САЩ, така и поляците в конфликт с лидерите в Западна Европа.

Също като сегашния президент на САЩ полските лидери се стремят да възстановят повече национален суверенитет и да отслабят международните институции като Европейския съюз. Наблюдатели прогнозират дори, че посещението може още повече да задълбочи разделенията между Полша и западноевропейските й партньори.

Не изключват посещението на Тръмп да окуражи полското правителство и да насърчи подкопаването на върховенството на закона, каквото ЕС смята, че има в Полша. Полското правителство е обещало по програма Тръмп да направи към добре организираните, включително от провинцията посрещачи, значимо телевизионно обръщение от площад „Крашински“ към нацията.

Такъв горещ европейски прием със сигурност би бил плюс за Тръмп след до известна степен неловкия му дебют в Европа през май.

Коментаторите прогнозират хладина към американския президент и на срещата на Г-20 и причините са скорошното му решение да изтегли Съединените щати от Парижкото споразумение за климата и други политики, както и постоянните му призиви европейците да увеличат военните си разходи.

Варшава може да очаква само похвала от Тръмп за своите разходи за отбрана. Страната е един от петте членове на НАТО, които харчат за своята армия очакваните 2 процента от брутния вътрешен продукт.

Полско-американските отношения в сигурността също получават тласък тази година с разполагането на около 5000 войници на САЩ в Полша като част от две отделни американски и натовски мисии.

Разполагането на войските има за цел да увери съюзниците по източния фланг на НАТО, че алиансът се отнася сериозно към тяхната защита от руска агресия. Мнозина в региона се надяват да чуят Тръмп да се ангажира с член 5 от договора на НАТО, в който се казва, че нападение срещу един член е нападение срещу всички.

След като месеци наред говореше уклончиво за този отбранителен договор, през юни Тръмп най-сетне направи това, стоейки редом до румънския президент в Розовата градина. Би било от голямо значение обхванатият от тревога регион да чуе тези думи, изговорени и на територия по-близо до Русия.

Тръмп е подчертано харесван и от многото американски избиратели от полски произход в САЩ, които са значима електорална група в няколко решаващи щата, а миналата година му помогнаха да надделее в Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания.

Във Варшава Тръмп ще участва и в среща на върха, посветена на инициативата „Три морета“ – проект за разширяване и модернизиране на енергийните и търговските връзки между 12 страни, намиращи се между Балтийско, Адриатическо и Черно море.

Възлова цел на инициативата е да направи региона по-малко зависим от руската енергия. Проектът предвижда американският износ на втечнен природен газ, който започна да пристига в Полша в началото на юни, да може да снабдява по-голяма част от региона.

Посещението съвпада с усилията на правителството на Тръмп за превръщане на САЩ в нетен износител на петрол, газ и други ресурси с цел увеличаване на американските приходи и влияние.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук