Европа

Отзвукът от войната в Украйна „изкриви“ пазара на природен газ, принуждавайки цените на електроенергията да се повишат, което засили енергийната криза в региона и разпали страховете на европейците относно достъпа до електричество и отопление по време на зимния сезон.

Природният газ, който се използва за производство на електричество и топлина, сега струва около 10 пъти повече, отколкото преди година. Цените на електроенергията, обвързани с цената на газа, също са в пъти по-високи от нормалните.

Тази седмица референтните европейски цени на природния газ удариха поредица от рекорди, след като руският газов гигант Газпром, заяви, че временно ще затвори Северен поток 1- ход, който допълнително разпали пазарните страхове.

Електроенергията и енергийната криза

Цените на електроенергията в Германия за следващата година, които се считат за еталон в Европа, скочиха за кратко над 1000 евро за мегаватчас в понеделник, преди да паднат обратно до 840 евро за мегаватчас.

„Това изобщо не е нормално. Невероятно е нестабилно. Тези цени достигат нива, които си мислехме, че никога няма да видим“, каза Фабиан Рьонинген, старши анализатор в Rystad Energy.

Ядреният сектор на Франция, който осигурява около 70% от електричеството в страната, също се бори с по-ниско производство, което повишава цените на енергията в страната.

Чешката република обяви в понеделник, че ще свика спешна среща на европейските енергийни министри в Брюксел следващата седмица, докато регионът търси решения. Предприятията са загрижени, че може да се наложи периодично да спират дейността си през зимата, ако има недостиг на енергия, докато домакинствата може да се затрудняват да плащат рязко високи сметки за отопление. Последствията могат да предизвикат дълбока рецесия.

Цените на електроенергията са изключително нестабилни. Във Великобритания цената на едро на мегаватчас електроенергия (достатъчна за снабдяването на около 2000 домове за един час) достигна рекордна средна дневна стойност от около 500 паунда в началото на тази седмица. Това е приблизително пет пъти повече от нивото от миналия август.

В някои страни има малка разлика между цените на едро и това, което потребителите трябва плащат в месечните си сметки. В петък британският регулатор на електроенергията ще нулира горната граница на цената на енергията, като се очаква почти да удвои цената, която едно типично британско домакинство би платило през следващите месеци за електричество и газ, до около £3500 на година. Скокът отразява постоянно нарастващите разходи за газ и електричество.

Uniper, най-големият вносител на природен газ в Германия, заяви в понеделник, че ще се нуждае от повече помощ от правителството, и поиска допълнителни 4 милиарда евро. Компанията каза, че няма пари в брой поради недостига на руския износ, което я принуждава да плаща изключително високи пазарни цени, за да запълни празнините в доставките.

Испанското правителство ще предложи на ЕС да приложи система за таван на цените, съобщи испанският вестник El Pais. Висшият енергиен служител на Испания Тереза Рибера ще направи предложение за отделяне на газа от пазара на електроенергия по време на среща с министрите на енергетиката на 9 септември. Рибера ще предложи и ограничаване на цената, плащана за емисиите на CO2, твърди вестникът.

Защо цените на природния газ и електроенергията продължават да растат?

Движението на цените идва от страхът, че Европа ще остане без газ тази зима, след като Русия намали газовите потоци континента. Дори преди спирането на Северен поток 1, той течеше само с 20% от капацитета си. Тези съкращения принуждават доставчиците да купуват газ на спот пазара на по-високи и нестабилни цени, отколкото при по-дългосрочни договори на Газпром.

В много страни цените на газта и електричеството са тясно преплетени, връзка, която допълва притесненията на европейските политици. Въпреки че има няколко начина за генериране на електроенергия – като въглища, ядрена, водноелектрическа, вятърна и слънчева – цената на природния газ е изключително важна при определянето на цените на електроенергията.

Тази връзка прави Европа по-уязвима за енергийното оръжие на Русия. За разлика от Съединените щати, които имат голям излишък от природен газ за износ, благодарение на шистовия сондаж, Европа трябва да внася по-голямата част от своя газ. Традиционно Русия доставя около една трета.

Сред факторите, които повишават цените на електроенергията са ниските нива на реките, които възпрепятстват доставките на гориво към въглищните централи. Германия и някои други правителства искат да ги възобновят, за да заменят скъпия газ.

Функционират ли енергийните пазари?

Правителствата на отделните държави вече принуждават пазарите да се държат по начин, който би изглеждал странен при други обстоятелства.

На нормален пазар, например, високите цени биха довели до продажба на газ, а не до складиране. Но натискът за запълване на съоръженията за съхранение на газ, подкрепен от правителствените директиви, принуди енергийните компании да купуват, и продължават да купуват скъп газ, което повишава цената. Това нанася част от икономическите щети, които е трябвало да предотврати, твърдят анализатори.

Защо вятърната и слънчевата енергия не помагат за задържане на цените?

Според анализаторите, тези технологии допринасят незначително за понижаване на цените, тъй като основният фактор, определящ цените на електроенергията си остава природният газ.  Според тях е време да се променят пазарите на енергия, и да се отрази нарастващото количество вятърна и слънчева енергия в европейските електрически мрежи. За разлика от генераторите на газ и въглища, чиито разходи се определят до голяма степен от цените на горивата, тези възобновяеми технологии имат много ниски и постоянни експлоатационни разходи. Горивото им е по същество е безплатно.

Части от текста са публикувани в „Ню Йорк Таймс“ и CNN, преводът е на ДЕБАТИ.БГ

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук