Отлично запазено тяло на малко животинче от кучешкото семейство отпреди 18 000 години остави учените в колебание. Руските специалисти откриха находката близо до Якутск, в Източен Сибир, съобщи Си Ен Ен.
Консервирани в ледовете, носът, зъбите и козината на животното са отлично запазени. Чрез въглеродно датиране експерти от Шведския център по палеонтология, които изследваха находката, потвърдиха, че тя е замръзнала преди около 18 000 години. Разширените ДНК-тестове, обаче, досега не могат да дадат отговор дали е малко кученце или вълче – много важен въпрос, защото ако е куче, ще предизвика преразглеждане на някои виждания за праисторията на човека и периода, в който е опитомено кучето.
Here is another amazing find from the Belaya Gora site!
Radiocarbon dating says it 18,000 years old.
Question: is it a #wolf cub, or possibly the oldest #dog ever found?
We are hoping to answer this by sequencing it’s genome (it has 43% endogenous DNA).
But what do you think? pic.twitter.com/MTZ918GFBf
— Love Dalén (@love_dalen) April 16, 2019
Според Дейвид Стентън, изследовател в центъра но палеонтология, обикновено не е проблем да се разграничат двата вида и фактът, че в този случай не могат, може би говори, че става дума за представител на „популация, която е прародителска“ и на двата – кучета и вълци. По думите му, мъникът е от „много интересен период от развитието на кучетата и вълците“.
„Не знаем точно кога е опитомено кучето, но може би е от това време. Интересуваме се дали е куче или вълк, или нещо между двете“.
Съвременните кучето произлизат от опитомени вълци, но точно кога – не е ясно. Проучване от 2017 година, публикувано в списание „Нейчър къмюникейшънс“, прави извода, че те произлизат от една конкретна вълча популация отпреди 20 000 – 40 000 години.
We now have some news on the 18,000 year old #wolf or #dog puppy.
Genome analyses shows it’s a male. So we asked our Russian colleagues to name it…
Thus, the name of the puppy is Dogor!
Dogor is a Yakutian word for „friend“, which seems very suitable. pic.twitter.com/epIz8mEpVW
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 25, 2019
Обратното твърди друго изследване, на Оксфордския университет от 2016 година, публикувано в сп. „Сайънс“. Според него кучетата са опитомени през палеолита от сиви вълци на две места независимо едно от друго – в Европа и Азия.
Шведските палеонтолози съобщиха, че геномния анализ е показал, че малкото куче-вълк е мъжко. Обявиха още, че след съвещание с руските си колеги са го нарекли Догор, което на якутски значи „приятел“. Учените планират още геномни тестове на животинчето, за да открият повече за неговия произход.