Бившият лидер на Социалдемократическата партия Зигмар Габриел предупреди срещу непресметнатите последици за Германия и Европа, ако управляващата коалиция бъде разполовена поради спора за убежището.
„Чудно ли е, че те звучат като луди? Аз като социалдемократ, казвам: мога само да се надявам, че Ангела Меркел ще остане канцлер. Защото тя усеща немската тежест в Европа, но и европейската за Германия”, каза Габриел в интервю за ДПА.
Бившият лидер на СДП Габриел познава лидера на ХДС Меркел, както и шефа на ХСС и вътрешен министър Хорст Зеехофер от времето, когато беше вицеканцлер.
„Налудничаво изглежда, но и двамата са прави“, каза Габриел.
И добави:
„Зеехофер е прав, че отново имаме нужда от по-голям контрол на германската граница. И Меркел е права, че това не е възможно без европейски споразумения.“
Премиерът на Рейнланд-Пфалц и заместник-председател на СПД Малу Драйер не вижда отиване към края на голямата коалиция поради спора за убежището.
Драйер каза пред „Зюдвестфунк”, че „ХДС и ХСС са в изключително трудна ситуация“. Независимо от загубите партиите биха спорили, допълни тя.
„Ние не определяме червени линии, но имаме много ясно очакване, че ХДС и ХСС ще се върнат към политиката.“
СПД също направи конкретни предложения за решения, като например по-бързи процедури за търсещите убежище, но според Драйер „ние няма да го направим, ако нарушим европейското или международното право“.
Определено става дума за борба за власт между ХДС и ХСС. В това отношение става дума за разговори помежду им, „но ние не сме терапевтите на ХДС и ХСС“, подчерта Малу Драйер.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел е подложена на натиск в страната си от коалиционния си партньор – баварският Християнсоциален съюз, който заплаши, че ще започне да отпраща още на границата мигрантите, регистрирани в друга страна членка на Евросъюза.
Това пък предизвика реакцията на австрийския канцлер Себастиан Курц, който заплаши, че ще върне граничния контрол в прохода Бренер, ако Германия предприеме обещаните действия. Страните от Вишеградската четворта – Унгария, Полша, Чехия и Словакия твърдо отказват да приемат бежанци.