Грандът Зенит отпадна още на 1/16-финалите за Купата на Русия. Отборът на Роберто Манчини се провали срещу другия отбор от Санкт Петербург – Динамо, и загуби с 2:3 след продължения. Това е огромен удар по амбициите на Роберто Манчини, който при назначаването си заяви, че ще преследва дубъл в Русия и спечелване на трофея в Лига Европа.

Роберто Манчини

Мачът се игра на стария стадион на Зенит – „Петровский“ и се разви по възможно най-лошия начин за символичните гостите. Те останаха с човек по-малко в 10-ата минута, след като словенският защитник Миха Мевля получи директен червен картон за задържане на откъснал се противников нападател. С човек по-малко и без доста от титулярите за Зенит стана трудно.

Зенит Санкт Петербург Динамо Санкт Петербург

В 37-ата минута вратарят Юрий Лодигин излезе неразчетено и Артьом Кулишев от малък ъгъл го преодоля. Само 6 минути по-късно Максим Барсов беше изведен в наказателното поле и вкара за 2:0 в полза на Динамо.

Зенит върна интригата  в 61-ата минута с гол на Леандро Паредес от далечно разстояние, а още в следващата атака Емилиано Ригони свали топката към Дмитрий Полоз, който отблизо изравни.

До края на редовното време имаше още интересни ситуации, но в тях не се стигна до гол. Зенит доминираше в продълженията, но груба грешка в защитата коства отпадането на тима на Манчини. В 110-ата минута младият Кирил Капленко направи нарушение в наказателното поле, а Кулишев реализира дузпата и с втория си гол в двубоя донесе историческата победа на Динамо – първа над градския съперник от 52 години.

В следващия кръг динамовци ще срещнат СКА-Хабаровск на Венцислав Христов.

На 1/16-финалите отпаднаха цели 9 от 16-те отбора от Премиер лигата – Анжи, Динамо (Москва), Краснодар, Арсенал (Тула), ЦСКА (Москва), Урал, Ахмат, Уфа, Локомотив (Москва) и Зенит. Осминафиналните двубои са насрочени за 25 октомври.