На президентските избори в Русия ще бъде задействан корпоративният ресурс, съобщава местният в. „Комерсант”. Бизнесът ще получи роля в президентската кампания, посочва още изданието. Според източници, близки до администрацията на президента, неофициалният предизизборен щаб на Владимир Путин ще заработи още през месец март, което на практика е една година преди вота.

Според политолози за президентската кампания ще бъдат мобилизирани всички ресурси, включително държавните корпорации и бизнес структури като „Газпром” и „Роснефт”. Те определено ще могат да се справят със задачата да бъде повишена избирателната активност, смята политологът Екатерина Курбангалеева.

„От гледна точка на електоралния мениджмънт държавните корпорации представляват дисциплинирана, многобройна и разклонена мрежа, която не изисква допълнителни финансови ресурси”, напомня политологът.

„Държавните корпоративни структури са непрозрачни за външен одит и по-трудно може да бъдат изобличени, че използват административен ресурс, отколкото например местните власти”, посочи аналитикът Михаил Виноградов.

С оглед на президентския вот Кремъл започва месечен мониторинг на ключовите икономически отрасли, за да открои събития, способни да повлияят на избирателните нагласи по места, пише в. „Ведомости”. В центъра на вниманието са големите предприятия от металургията, автомобилната промишленост, петролногазовата промишленост. Ресорните министерства ще се отчитат пред кабинета. Кремъл трябва да знае за позитивните събития, за да насрочва според тях някакви посещения, а за негативните – за да изглади ситуацията, докато е време, обяснява служител в една от наблюдаваните компании.

В Русия е създадено движение за промени в изборното законодателство. Новото обществено сдружение „Изборните закони – за избирателите” се оглавява от Аркадий Любарев, съпредседател на правозащитното движение „Голос”, посочва в. „Независимая газета”, цитиран от агенция BBC.

Още през март на базата на Комитета за граждански инициативи на бившия финансов министър Алексей Кудрин ще започне подготовка на предложения за законови поправки, които ще бъдат изпратени на председателката на ЦИК Ела Памфилова. Ще бъде предложено например връщане на графата „против всички” в избирателните бюлетини, сваляне на бариерата на 3%, облекчаване на някои изборни процедури. С оглед многопартийността в Русия най-интересна е идеята за връщане на предизборните коалиции в процеса. Не се знае обаче кои предложения ще бъдат чути от властите, пише още изданието „Независимая газета”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук