евро

От днес регламентът за намаляване на таксите за трансгранични преводи в евро вече е закон за всички държави от Европейския съюз.

„Разпоредбите, които ще позволят на българите да изпращат и получават евро десетократно по-евтино, ще влязат в сила от 15 декември 2019 г. Поемам ангажимент да следя за спазването на правилата от финансовите институции у нас’, заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел, по време на подписването на регламента от председателите на двата законодателни органа на ЕС – Европейския парламент и Съвета на ЕС, на 19 март 2019 г. в Брюксел.

Тя добави:

„Европейските гражданите и страни са една идея по-обединени, но и равни, защото отпадна официално един истински двоен стандарт между живеещите в страни от Еврозоната и извън нея. ЕС доказа за пореден път, че може да подобрява живота на гражданите. Горда съм, че успях да допринеса този успех да се случи и при това толкова бързо.“

Българските граждани и бизнесът ще спестяват над 60 милиона лева годишно от таксите за презгранични преводи.

Това е резултат от дълги и сложни преговори по присъединяването на България към Банковия съюз. С промените се уеднаквяват условията за всички граждани на ЕС.

От премахването на тези финансови бариери ще се възползват около 36 000 малки и средни предприятия у нас, които внасят от ЕС, и 15 000, които изнасят.

Ще намалеят разходите и на българите, особено на тези, пътуващи в чужбина, които харчат около 1.6 млрд. евро годишно зад граница, тъй като регламентът включва текстове за повече прозрачност при плащане с карта или теглене от банкомат в други страни от ЕС.

С новите правила комисионната при разплащането или тегленето ще бъде ясно индикирана.

Потребителите ще получават електронно известие с тази информация и ще могат да избират дали превалутирането да се извърши от тяхната банка или от тази на търговеца.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук