Международният ден на труда и работническата солидарност се отбелязва всяка година на 1 май. На днешния ден се празнуват обществените и икономически постижения на работническото движение.

Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през 19 век и работническите протести за зачитане социални права.

За първи път, през 1886г., 300 000 души излизат на протест, организиран от профсъюзите в САЩ. Те искат да бъде въведен официален 8-часов работен ден.

След тридневни протести в Чикаго, полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима.

На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива един полицай и шестима са ранени. Набързо са осъдени и екзекутирани седем анархисти, впоследствие оправдани като невинни.

В България първият опит за честване е през 1890г., организира го Топографското дружество.

През 1939 година Първи май е обявен за официален празник, а от 1945 година комунистическата власт започва да чества празника всяка година.

С падането на комунизма през 1989г., 1 май остава официален празник, но Партията вече не организира масови прояви.

Хиляди социалисти от София и страната ще се съберат днес на пл. „Народно събрание” в 10:30 часа и с шествие ще отидат до Борисовата градина, където ще бъде отбелязан празникът на левия печат „За свободата на словото“.

В България БСП ще отбележи 1 май под надслов „За справедливо заплащане на труда! За българско производство!“.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук