шоколад

На 7 юли отбелязваме Международния ден на шоколада. Според някои източници, това е датата на пристигането на шоколада в Европа през 1550-та година – от Америка в Испания.

Тогава шоколадът се смятал за здравословна храна и лекарство, което лекарите предписвали при треска и проблеми с храносмилането, както и за охлаждане на тялото и облекчаване на болката.

Тонове шоколад се изяждат по целия свят всяка година. И под всякаква форма – като течност, като напитка, в торти или пикантни ястия, като топинг, блокчета, бонбони, украси и шейкове. Шоколадът е бял, тъмен, млечен, с ядки, стафиди, люти чушки, сол и невероятно разнообразие от добавки. Казват обаче, че шоколадът може да бъде вреден. Обвиняват го за наднорменото тегло, акне, алергии…

Истината е, че шоколадът е чудесна храна и има много полезни качества, когато се консумира умерено и с удоволствие. Затова вземете парченце от вълшебното изкушение и прочетете за няколко мита, в които трябва да спрете да вярвате.

Мит 1: Шоколадът съдържа повишени количества кофеин

Не казваме, че не трябва да изядете ябълка или портокал, за да задоволите глада си за сладко, но ако се откажете от какаовия блок заради кофеина, притеснявайки се, че ще прекалите, ще бъде грешка. Тъмният шоколад съдържа около 20 милиграма, което – в сравнение с кофеина, който се съдържа в кафето (330 милиграма) е нелепо малко количество.

шоколад, какаови зърна

Мит 2: Прави ни по-романтични

Що се отнася до факта, че шоколадът е афродизиак, експертите казват, че всичко зависи от нашето собствено желание. Въпреки че митът за афродизиака се оказва полезен за продажбата на много шоколад за Свети Валентин, психолозите твърдят, че практически няма доказателства, че той кара хората да стават по-романтични.

Шоколад

Мит 3: Всеки може да си направи шоколад

Всъщност пътят на какаовите зърна до шоколадовия блок е дълъг. Какаовото дърво дава плодове целогодишно, но е много трудно за опрашване и дава не повече от десет килограма на година. Плодовете на какаовото дърво се събират на ръка, след което се натрошават и зърната се оставят да ферментират. След това се изсушават, почистват и се пекат, което е и главния процес, защото ако се втвърдят, могат да получат горчив вкус. Следва мелене между каменни дискове. Така се получава какао на прах, което осигурява основата за шоколада и всички негови производни. Шоколадът е прекрасно доказателство, че хубавите неща се случват бавно!

Шоколад

Мит 4: Шоколадът е вреден

Оказва се, че парченце шоколад всеки ден може да удължи живота. Това показват данни на екип от изследователи от Института за изследване на храненето в Потсдам, Германия. Сладкото изкушение понижава кръвното, отразява се чудесно на сърцето и сърдечната дейност и предпазва от инфаркт и инсулт. 6 грама черен шоколад на ден свалят кръвното за 2 до 3 дни.

шоколад

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук