Последният ден на Доналд Тръмп в Белия дом преди голямата рокада и политическите сътресения в Италия са сред основните теми в световния печат.
Индипендънт и Гардиън
На раздяла с Белия Дом президентът на САЩ Доналд Тръмп помилва 73 души, в това число бившия си главен стратег и спонсор на Републиканската партия Стив Банън. Белият дом обяви списъка на хората в последния момент рано в сряда.
През последните дни на неговия мандат имаше значителни спекулации относно това дали ще издаде предполагаеми помилвания за себе си, някое от децата си или зет си Джаред Кушнер. Банън, който беше обвинен през август за измама на инвеститорите в схема за изграждане на гранична стена, получи „пълно помилване“, обяви Белият дом.
„Г-н Банън беше важен лидер в консервативното движение и е известен със своята политическа проницателност“, се казва в изявлението на президентството. Бройди, бившият финансов председател на Републиканския национален комитет, беше обвинен през октомври за предполагаемата му роля в скрита схема за лобиране в Министерството на правосъдието и администрацията на Тръмп от името на неразкрити чуждестранни структури.
Държавният секретар Майк Помпео използва последния си ден на поста във вторник, за да обяви, че същността на Америка не е в мултикултурализма, акцентира в свой материал The Independent.
„Уоукизмът, мултикултурализмът – те не са Америка. Те изкривяват нашето велико основание и всичко, което означава тази страна. Нашите врагове всяват раздор, защото знаят, че така ни правят по-слаби“, написа Държавният секретар в „Туитър“.
Коментарите ядосаха както политици, така и бившите дипломати и отбелязаха поразителна промяна в тона на бившите секретари, които често се стремят да насърчават толерантността и мултикултурализма в ролята си на висши дипломаоти на страната, отбелязва изданието.
„Индипендънт” посочва още, че чернокожите, латиноамериканците и азиатците съставляват само около 15 процента от американския дипломатически корпус, а едно от обещанията на Тръмп в предизборната кампания през 2016 година беше „пълно и тотално спиране“ на влизането на мюсюлмани в САЩ.
Политико
Италианският премиер Джузепе Конте спечели подкрепата на горната камара на парламента във вторник, което го оставя на власт, но с отслабено правителство на малцинството, пише европейската редакция на Politico.
Конте спечели мнозинство при вот на доверие в Сената, но не успя да постигне абсолютно мнозинство. След седмици междуособици бившият министър-председател Матео Ренци предизвика гласуването, извади центристката си партия „Вива Италия“ от управляващата коалиция и потопи страната в политически хаос. Ренци посочи за причина различията относно плана за икономическо възстановяване на страната след коронавируса.
Конте, който не е член на политическа партия, но ръководи коалиция на ляво-популисткото Движение 5 Звезди и лявоцентристката Демократическа партия, спечели гласуването в Сената със 156 на 140, след като призова сенаторите да гарантират стабилност, докато страната преминава през икономическа и здравна криза. Той се нуждаеше от 161 гласа за абсолютно мнозинство. Повечето сенатори от партията на Ренци се въздържаха, което беше критично за оцеляването на Конте. По-рано във вторник премиерът отправи емоционален призив към сенаторите, молейки за подкрепа и казвайки, че политическата криза по това време е „неразбираема“ за обикновените италианци.
Шпигел
Поскъпването на бензина в Германия е водеща тема във водещото издание Шпигел. В средата на втория локдаун цените на бензина и дизела скочиха рязко. При тази пандемия горивата са по-скъпи от всякога.
Материалът прави анализ на ефекта на новия данък върху CO₂. Литър дизел струва 1,414 евро в понеделник средно за страната, както изчислява порталът Това са най-високите цени от края на февруари 2020 г., когато вирусът се разпространи в цяла Европа. И предизвика две опустошителни катастрофи на международните пазари на суров петрол.
Как може бензинът и дизелът изведнъж да поскъпнат толкова, сякаш нямаше колапс в глобалния въздушен трафик и спиране, парализиращо обществения живот в Германия и другаде? Всичко това всъщност трябва да намали търсенето, а с него и цените.
Част от увеличението на цените се обяснява с новия данък върху CO₂. В началото на годината той увеличи цената на бензина с около седем цента, а цената на дизела с осем цента на литър. В замяна на това пътуващите на дълги разстояния получават увеличена надбавка за пътуване до работното място или премия за мобилност.