Парламентарната Комисия по енергетика днес прие на първо четене Законопроект за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров петрол, превозван по море и на петролни продукти с произход от Русия или изнесени от Русия. Предложението е внесено от Мустафа Карадайъ и група народни представители от ДПС. Проектът идва на фона на намеренията на служебното правителство да предостави на „Лукойл“ възможност да продава на трети страни горива, произведени у нас от руски петрол.
В законопроекта се предлага забрана на износа за суров петрол и нефтопродукти – горива, които са произведени от руски петрол. Предвижда се законът да влезе в сила на 5 декември 2022 година, когато влиза и в сила европейската дерогация за ембарго върху руски петрол, от което България получи изключение до края на 2024 година.
Комисията днес трябваше да гледа и проект на решение на „Продължаваме промяната“, сходно с предлаганото в законопроекта на ДПС.
Проектът на решение за прилагане на дерогацията от 05.12.2022 г. с оглед намаляване цените на горивата на вътрешния пазар на ПП пък би задължило Министерския съвет да следи, че горивата, произведени у нас от руски петрол, ще се продават само на вътрешния пазар. В проекта се посочва още, че би следвало цените на горивата у нас да се регулират, като с допълнителен данък се облагат свръхпечалбите от продажба на горива. Дава се и срок от две седмици след гласуване на решението министърът на енергетиката да даде отчет какви мерки са взети.
Имайки предвид, че решенията на Народното събрание се приемат с едно гласуване в пленарна зала, докато законите трябва да бъдат гледани два пъти в комисия и да се гласуват два пъти от народните представители в пленарна зала, е странно, че Комисия по енергетика преценява да разгледа приоритетно проекта на закон на ДПС, вместо проекта на решение на ПП. Очевидно е, че законът на ДПС трудно може да бъде приет преди 5 декември, когато влиза в сила дерогацията и когато в самия законопроект е записано, е законът трябва да влезе в сила.
Очевидно е също, че време декларацията да бъде гласувана дотогава обаче има.
Абонирайте се за нашия седмичен бюлетин
E-mail Адрес*
Още вътрешнополитически новини – четете тук.