На днешния ден се навършват 55 години от потушаването на Пражката пролет. През нощта на 20 срещу 21 август 1968 г. войските на пет от държавите от Организацията на Варшавския договор (СССР, Германска демократична република, Полша, Унгария и България) нахлуват в Чехословакия. При т. нар. операция Дунав от 5000 до 7000 съветски танкове и около 500 000 войници от съюзните армии окупират чехословашката територия. Над 100 души губят живота си, припомня БТА.
Александър Дубчек призовава народа да не дава отпор. Той и още няколко ръководители на Партията и държавата са арестувани и насилствено изпратен в Москва, там са принудени да подпишат т. нар. „Московски протокол“, с който се легитимира окупацията на Чехословакия.
Официалната причина, която изтъква правителството на СССР за нахлуването е, че Чехословашката комунистическа партия (ЧКП) е поискала помощ, за да бъде спряна „контрареволюцията“.
В периода 1967-1968 г. започва постепенна либерализация на политическия и обществен живот в Чехословакия, демократизация на обществото и опит за реформа на социалистическата политическа система. Това провокира промени в самата ЧКП, довели до издигането на власт на по-либералните кръгове в нея, начело с Александър Дубчек, генерален секретар на ЧКП (5 януари 1968-17 април 1969). Това либерално движение е известно като „Пражка пролет“.
Кампанията на Дубчек се радва на голяма подкрепа сред народа, но е посрещната враждебно от лидерите на СССР и от някои от по-консервативните представители на ЧКП. Правителството на СССР отначало се опитва да принуди Чехословакия да ограничи провежданите реформи чрез преговори. Когато опитите се провалят, се предприема военната намеса.
България участва в потушаването на Пражката пролет с два мотострелкови полка и един танков батальон. България е първата страна, настояла за военна интервенция в Чехословакия, и последната, която се извинява за участието си в потушаването на Пражката пролет – с решение на парламента през 1990 г. и по-късно по време на президентската визита на президента Петър Стоянов в Прага през 1997 г.[2]
Още новини от деня – четете тук