Как едно дете родено с деформирани гръбнак и бедра, с един крак 8 см по-къс от другия, успява да стане „Радостта на народа“ ? И защо Чили 1962-ра е смятано за едно от най-грубите световни първенства ?

Световната титла на Бразилия от 1958 година, която облекчава болезнената травма от загубеното домашно първенство през 1950-та година, прави Гаринча идентификационна фигура на нацията буквално за една нощ.

1962 World Cup Finals. Chile. Brazil's Garrincha on return from Chile with the Jules Rimet trophy after the Final.

Зад него застават хората от една държава, която влиза от една политическа криза в друга, която сама се е освободила от колониална зависимост и е разкъсвана от комплекси за малоценност. Националният отбор на Бразилия обединява народа.

 

Писателят Родригес, сам е привърженик на военната диктатура, пише: „Това е чудото, което постигна футболът. Всяка победа компенсира бразилците за стари и никога непреодолени разочарования.“

Гаринча през тези години е гарант за триумфи.

В следващите четири години бразилският футбол доминира по световните терени. Безспорно най-големите звезди са Пеле и Гаринча.

garrin1

Мануел Франсиско дос Сантос, както е истинското име на кривокракото дясно крило, става първия носител на емблематичния за Бразилия прякор – Радостта на народа. Мане, както го наричат приятелите му, в последствие стига статута на най-великото дясно крило в историята на футболната игра.

Гаринча се ражда на 28 октомври 1933-та  в семейство с алкохолизиран баща, който  цял ден не пуска бутилката с най-популярното бразилско питие кашаса.

Бъдещият футболен виртуоз идва на този свят с много вродени дефекти, които могат да отчаят всяка майка – гръбнакът и бедрата му са деформирани, а левият крак е с 8 см по-къс от десния. Като дете малчуганът гони врабчета по площадките, което му носи прякора Гаринча.

imagem464

На 16 години талантът на Мане е забелязан и скоро идва предложението за договор от Ботафого. Когато в началото на 1950-а техничният младок е взет в отбора от Рио де Жанейро, мнозина са скептици.

Сред тях е и опитният ляв бек Нилтон Сантос. Още на първата двустранна игра обаче двамата се срещат край тъчлинията и Гаринча прокарва топката между краката му. Малко след това „ритуалът“ се повтаря…

През годините дясното крило става истински кумир за феновете на Ботафого и Бразилия. Наричат го Радостта на народа и Ангела с кривите крака. Способен е да прати на физиотерапия купища защитници, които лъже без проблеми с десния си крак, а понякога и само с едно измамно движение – „сляпото тяло“.

Седмият световен шампионат по футбол, който е през 1962-ра , е по-специален и за нас българите. За пръв път българския флаг се развява между знамената на 16-те страни, участници в надпреварата.

4091993_640_

Сред отборите, които не получават виза за Седмото световно първенство в Чили, са носителите на сребърните и бронзовите медали от последния шампионат – Швеция и Франция.

Жребият за България при първото ни участие на Световно първенство е неблагоприятен. Противници в групата са Аржентина, Унгария и Англия. С изключение на срещата с дунавските приятели (4 гола в първите 12 минути), в останалите два мача показваме равностойна игра.

На стадиона в Ранкагуа постигаме първата си точка във финали на световно първенство, която ни отрежда на България 15-то място пред отбора на Швейцария. Първото ни участие на Мондиал приключва със следните резултати: срещу Аржентина 0:1, срещу Унгария 1:6 (гол на Георги Аспарухов) и срещу Англия 0:0.

Но, да се върнем на темата. С какво се характеризира чилийският шампионат? Преди всичко с повторния успех на бразилските футболисти, които се справят с Чехословакия на финала с 3:1.

4642cb4c952cf366d25ba14d789eb8ab

В борба за третото място Чили печели срещу Югославия с 1:0, но нито един зрител не остава с убеждението, че домакините заслужено се окичват с бронзовите медали (освен най-запалените им сънародници).

Героите от шведската епопея, бразилците, заслужено задържат купата „Жул Риме”, въпреки че не показват сияйната игра от преди четири години. И в това няма нищо чудно. Диди, Джалма Сантос и Нилтон Сантос записват трето поредно участие във финали на Световно първенство, а Жилмар, Зито, Гаринча, Вава и Загало са „пораснали” с четири години.

121023041848-pele3-vertical-gallery

Пеле има нещастието да играе само един цял мач и 26 минути от втория – срещу Чехословакия в предварителните групи. Финалът срещу същия отбор, Пеле наблюдава от трибуните, а компания му прави капитанът от Швеция 58-ма – Белини. Снажният защитник и Орландо са единствените от златния отбор на Бразилия, които не намират място сред 11-те в Чили.

wc 1962 pele marinho bellini tribuna

Нещастието на Пеле се превръща в истинско щастие за Амарилдо, който още в дебюта си изравнява и отбелязва победния гол срещу Испания. Той повторя упражнението и на финала срещу чехословаците, само две минути след гола на Масопуст и успокоява отбора си, за да се достигне отново световния връх.

amaro

Четири години са минали от революционните „четири сомбрера” на Винсенте Феола и доста отбори копират новата футболна мода. Нещастната контузия на Пеле в началото на шампионата кара треньорското ръководство да извърши нова „революция”. Загало е изтеглен към халфовата линия и така се ражда системата 4-3-3.

1312819766358345

Втора световна титла и невиждани празненства из цяла Бразилия. Президентът  Жоао Гуларт  дори изпраща специален самолет в Чили, който да прибере героите, а едновременно с тяхното кацане на летището там се приземява и хеликоптерът на държавния глава, който държеше пръв да стисне десниците им.

JFKWHP-AR7144-K

Няколко дни по-късно в страната на кафето едва не се стига до бунт, след като се появява информация, че Интер от Милано предлага 1 милион долара за Пеле, а неговият постоянен съперник Ювентус се опитва да привлече Гаринча  за 400 хиляди долара. Опитът е несполучлив, но в сянката на тези две сделки, Милан привлича Амарилдо в слънчева Италия.

Tumultartige Szenen am 2. Juni 1962 vor 66.000 Zuschauern im Nationalstadion in Santiago de Chile im Fuall-WM-Gruppenspiel zwischen Italien und Chile. Wieder liegt ein Spieler verletzt am Boden, und eine Spielertraube um ihn herum diskutiert. Der englische Schiedsrichter Ken Aston (m.),.der das Spiel nicht unter Kontrolle bekommt, winkt Betreuer auf das Spielfeld, und die italienischen Akteure Salvadore (l.), Tumburus (2.v.r.) und Mora (r.) reden auf ihn ein. Die Begegnung entwickelt sich wegen vieler Taetlichkeiten und Fouls zum Skandalspiel. Zwei Italiener werden des Feldes verwiesen. Chile gewinnt am Ende gegen die reduzierte Azzurri-Elf mit 2:0. (KEYSTONE/EPA/STR) === BLACK AND WHITE ===

Седмият шампионат по футбол е най-грубият и в съзнанието на зрителите остава „Битката в Сантяго”, където Чили и Италия на няколко пъти стигат до ръкопашен бой. В груповата фаза цели трима футболисти са със счупени крака.

„Това не беше футбол, а корида”, казва известният италиански специалист Луиджи Скарамбоне.

wm-1962-in-chile-zweiter-vorrundenspieltag-italien-gegen-chile-das-spiel-geht-als-schlacht-von-santiago-in-die-annalen-ein-weil-sich-italienische-medien-zuvor-abfaellig-ueber-das-gastgeberland

Още на следващия ден по стените, тротоарите и колите из целия Сантяго се появяват надписи „Муеран лос италианос!”(„Смърт на италианците”). Всички големи магазини, ресторанти и дори аптеки окачват еднакъв по съдържание надпис: „Не продаваме на италианци!”. Изключение прави една от централните аптеки с „по-умереното”: „Продаваме на италианци само… сярна киселина!”.

Единствената въпросителна за журналистите след края на шампионата е вратарският пост в идеалния отбор. Легендарният Лев Яшин получава четири гола в мрежата си от дебютанта Колумбия, така че конкуренция за отличието му правят Грошич, Карбаял и Шошкич.

Останалите в списъка са безспорни: Джалма Сантос (Бразилия), Малдини (Италия), Воронин (СССР), Шнелингер (Западна Германия) – Месопуст (Чехословакия) и Зито (Бразилия) – Гаринча (Бразилия), Торо (Чили), Вава и Загало (Бразилия).

1649570_full-lnd

За номер №1 на турнира е провъзгласен „ягуарът” Гаринча. За пръв път от началото  на световните футболни първенства няма изявен голмайстор. Шестима отбелязват по четири гола: Гаринча и Вава (Бразилия), Валентин Иванов (СССР), Алберт (Унгария), Йеркович (Югославия) и Санчес (Чили).

За да се добие представа за атмосферата на шампионата в Чили, няма как да не бъде припомнен следния анекдот:

– Знаете ли поне едно име на съдия, който би се осмелил да отмени гол на чилийците ?

– Не, не знам… Но ще го науча на другия ден… от некролога !

Понякога известни събития остават в историята само с анекдотите от своето време…

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

ТУК МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ И ПЪРВИТЕ ДВЕ ЧАСТИ НА ПОРЕДИЦАТА:

Епохата, променила завинаги футбола (ЧАСТ I)

Епохата, променила завинаги футбола (ЧАСТ II)

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук