В Осло днес бе връчена Нобеловата награда за мир. Тазгодишният победител е иранската журналистка и активистка Наргес Мохамеди. Тя е известна с битката си срещу смъртното наказание в Иран.
Наргес Мохамеди е прекарала години в затвора и е изтърпяла множество изтезания заради обвинения в пропаганда срещу политическата система в Иран.
Тази година номинирани за наградата бяха 351 души. За втори път в историята на наградите броят на номинираните бе толкова голям. През 2016 година претендентите за отличието са били 376.
Сред номинираните бяха украинският президент Володимир Зеленски и руският опозиционен лидер Алексей Навални, разследващи военни престъпления, извършени в Украйна и активисти в борбата с климатичните промени.
Според завещанието на Алфред Нобел Наградата за мир се присъжда на лицето, постигнало най-много за обединението на народите и намаляването на армиите.
За разлика от останалите призове Нобеловата награда за мир се присъжда не в Стокхолм, а в Осло. Решението се взема от Комитет, избран от норвежкия парламент. Обикновено в него влизат пенсионирани норвежки политици и бивши партийни лидери.
Припомняме, че в понеделник присъдиха Нобеловата награда за физиология или медицина на родената в Унгария изследователка Каталин Карико и американеца Дрю Уайсман за работата им по разработването на иРНК ваксини срещу КОВИД-19.
Във вторник Мунги Бавенди, Луис Брус и Алексей Екимов от САЩ спечелиха Нобелова награда за химия за откриването и синтеза на квантовите точки – наночастици, които са толкова малки, че размерът определя свойствата им.
В сряда норвежецът Юн Фосе получи Нобелова награда за литература за новаторски пиеси и проза, които дават гласност на неизказаното.
Отличието за икономика, което не е сред оригиналните награди, ще бъде връчено на 9 октомври.
Лауреатите ще получат наградите на церемонии в Стокхолм и Осло, традиционно провеждани на 10 декември. Това е денят, в който се отбелязва годишнина от смъртта на Алфред Нобел.
Още новини от деня – четете тук