Денков на Капитан Андреево

Държавата си върна контрола върху лабораторията и изследването на храните, които влизат през границата.

Преди 20 май 2022 г. монополът върху този печеливш бизнес беше предоставен с 10-годишен договор за наем, първо на частната фирма „Интерпред Еврологистик“, представлявана от Размиг Керопе Чакърян, известен като „Ами“.

Договорът изтече в края на миналата година.

През 2023 година въпросната фирма бе заменена от споменатата – „Евролаб 2011“. Неин собственик е Васил Димитров, но проверка на сайта BIRD откри връзки с издирвания от Интерпол в миналото за участие в организирана престъпност Христофорос Аманатидис-Таки и партия ГЕРБ.

Днес заработи държавна лаборатория за изследване на пестициди. Очакванията са да се намалят опашките от камиони, които се образуват, след като бе спряна работата на частната фирма, която извършваше контрола повече от 10 години.

Сега камионите чакат поне 2 дни и половина за резултатите, тъй като пробите се пращат до столицата.

„Ще се съкрати престоят на товарните камиони, очакваме и нашите изчисления са – около 6 часа да бъде максимумът, който ще гоним“, заяви д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ.

„Ще облекчи страшно трафика, ще намали чакането и контролът ще бъде безкомпромисен, тъй като това всъщност е най- важното“, заяви Кирил Вътев, министър на земеделието и храните.

С откриването на лабораторията контролът върху храните, които влизат в България и ЕС е изцяло държавен.

„Сега, 2 години по-късно, правим решителна стъпка към връщане на контрола на нашите граници в ръцете на държавата“, каза премиерът Николай Денков.

Капацитетът на новата лаборатория може да бъде увеличен според трафика.

„Ние чакаме увеличение на капацитета на целия граничен пункт, така че предвидено е увеличаване на капацитета и ще можем да поемем толкова камиони, колкото е трафикът“, посочи Кирил Вътев, министър на земеделието и храните.

2 милиона лева струва изграждането на лабораторията, парите са от бюджета. В нея се правят изследвания за 200 пестициди.

„Капацитетът, с който в момента разполага, е 80 проби, които могат да се извършват, като очакваме в най-скоро време да бъдат закупени нови апарати“, каза д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ.

6 частни фирми извършват разтоварването и товаренето на камионите. За да поеме и тази дейност държавата, са необходими законодателни промени.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук