Тереза Мей
На снимката: министър-председателят на Великобритания Тереза Мей

Правителството на Тереза Мей избегна бунт в парламента заради намеренията на кабинета да наложи Великобритания да излезе от Хартата за основните права на ЕС, съобщи „Ройтерс“.

Съпартийци на Мей бяха в готовност да се обединят с депутати от опозицията, за да не допуснат излизане на Лондон от Хартата за основните права на ЕС. Кабинетът на Тереза Мей, вносител на основния законопроект, който определя как Лондон напуска съюза, даде заден ход и се ангажира „да направи обстоен преглед на въпроса“ и да направи промени в текстовете, ако е необходимо.

Парламентът на Великобритания дебатира по законопроект за британското излизане от ЕС през 2019 г., който предлага модел за интегриране на европейското право в британската правна система.  Експерти определят нормативния акт като „най-големия законодателен проект, изготвян в Обединеното кралство“.

Законопроектът представлява голямо изпитание за способността на Мей да управлява, след като през юни тя загуби мнозинството си и сега е премиер на правителство, което има лабилна подкрепа и е лидер на партия – Консервативната, която се оказва все по-разделена по въпроса как е най-добре да се извърши излизането от ЕС.

Изходната позиция на кабинета на Мей бе, че Хартата за основните права на ЕС  няма причина да влиза в пакета европейски правни актове „за включване“ в британското законодателство. Аргументът : Хартата само кодифицира права, съществуващи по линия на други правни инструменти.

Оттеглянето на законопроекта в първоначалния му вид и обещанията за нов оглед и корекция, реално предотвратиха назряващ сериозен бунт и скандал с бламиране на Мей – и като министър-председател, и като партиен лидер.

Правителството успокои собственото си мнозинство с обещания „за преосмисляне на текстове и ангажимент за необходими технически промени в хода на законодателния процес“. Резултатът не изглежда особено ясен. Според коментари на експерти става дума просто за опит за ново протакане от страна на официален Лондон, който не може да се справи с Брекзит и с твърдата политика на Брюксел в „процеса на развода“, както и да постигне удовлетворително за бизнеса търговско споразумение с Брюксел.

Правителството на Тереза Мей твърди, че отмяната на действието на Хартата няма да навреди на гражданите и няма риск те да загубят дори и едно от сега залегналите в нея права.

Според критиците на тази теза, включително хора от партията на Мей, премахването на хартата е ненужен риск за правата на гражданите.

Хартата за основните права на ЕС влезе в сила през 2009 г. с Лисабонския договор и събира в един-единствен документ всички защитени от ЕС права.

Засега дебатът в парламента в Лондон по темата не влиза в детайли,  разискват се по-скоро технически въпроси, отнасящи се до това как някои видове европейско право трябва да бъдат третирани след Брекзит, но темата е много чувствителна и проблемна.

Следващото много тежко изпитание за Тереза Мей  решаването на въпроса за вписването в законодателния пакет за Брекзит на датата и часа на задействането на Брекзит – на реалното излизане на  Великобритания от ЕС. Мей иска фиксиране на дата и час: 29 март 2019 г. 23:00 часа.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук