Финансовият център на Германия Франкфурт се надява да бъде победител в надпреварата за нова европейска финансова столица, след като Лондон официално задейства Чл. 50 от Лисабонския договор и преговорите по напускането на Общността започнат.
Местната власт във Франкфурт предвижда близо 10 000 работни места, които ще бъдат прехвърлени от Лондон в германския град за период от 5 години. Най-голяма част от тях предстои да бъдат открити именно във финансовия сектор.
Говорителят на федералния банков регулатор в града Ралф Уитзлер коментира, че през последните няколко месеца вече се забелязва ръст в запитванията от хора, които желаят да прехвърлят работата си. Топ регулатори на Германия вече са се срещнали с около 50 пратеници от чужди банки, за да обсъдят как може да се придвижи бизнеса до най-голямата европейска икономика след като Великобритания напусне Европейския съюз, допълни Уитзлер. Икономическата мощ на Германия и фактът, че Франкфурт е дом на Европейската централна банка, правят града още по- привлекателен за останалите банките.
„Франкфурт има какво да предложи. От една страна, имаме близостта до регулаторните органи, по отношение на ЕЦБ, както и БАФИН – федерания банков регулатор. И двете институции, работят много прагматично. Освен това Франкфурт е най-близо до Лондон, т.е. има най-много приликите с британската столица в своята структура. А това от своя страна ще направи прехода за банките много по-лесен”, допълва Уирзлер.
Редица от големите банки в Лондон започнаха да планират своето преместване и да търсят алтернатива в европейски градове, след като премиерът Тереза Мей обяви миналата седмица, че Великобритания ще напусне и единния пазар на Общността. Експерти са на мнение, че това от своя страна би довело до изолация на Лондонското сити на много от неговите клиенти.