Албания
На снимката: Еди Рама

Министър-председателят на Албания Еди Рама поиска Европейският съюз да подкрепи Албания и „Отворени Балкани“ със средства, като същевременно апелира към ЕС „да не повтаря същата грешка, която допусна с Балканите по време на коронавируса“, съобщава „Albanian Daily News“. Рама заяви, че регионът го очаква трудна зима в резултат на енергийната криза и че помощта и средствата на ЕС ще бъдат много важни за справянето с енергийната криза.

Албанският премиер Еди Рама каза, че трите страни, които са кандидати за еврочленство, ще поискат от ЕС да им помогне да преживеят зимата. Той дори посочи конкретна сума, която Албания би поискала:

„Най-добрият сценарий за Албания би бил половин милиард евро за непрекъснати доставки на електроенергия“, каза Рама.

„Искам да го подчертая още веднъж – вчера беше най-красивият ден на Отворените Балкани. Можеше да бъде и лош ден за Балканите. Можехме да говорим за напрежение, конфликти, риск от война. Това е изборът, който направихме. Нека гледаме напред, за да сближим хората. Да се разберем по-добре“, каза Рама.

Рама заяви, че регионът очаква трудна зима в резултат на енергийната криза и помощта на ЕС ще бъде много важна за управление на кризата: „Тази зима вероятно ще бъде най-тежката, с която сме се сблъсквали. На Балканите не сме имали леки зими. Днес, докато говорим, в Косово има часове наред прекъсвания на електрозахранването. Това е факт. В страни като Великобритания, Франция или Германия се представят планове за прекъсване на електрозахранването. Тези планове включват изключване на осветлението след 22:00 ч. и затваряне на всякаква ресторантска дейност. Същото, както по време на пандемията, за да се пести електроенергия“.

„ЕС не трябва да повтаря това, което направи по време на пандемията. Всички много добре помнят как балканските страни бяха принудени да тичат към Китай, Русия и Турция, за да започнат спасителна операция на медицински сестри и лекари за ваксиниране. ЕС се затвори в себе си и виждаше само в стените на собствения си замък. И лидерите на ЕС признаха, че това е било срамно“, каза още Рама.

Срещата на лидерите на регионалната инициатива „Отворени Балкани“ започна днес в Белград в присъствието на президента на Сърбия Александър Вучич и премиерите на Албания Еди Рама и на Република Северна Македония Димитър Ковачевски. На срещата присъстваха също турският външен министър Мевлют Чавушоглу и напускащият поста министър-председател на Черна гора Дритан Абазович.

„Наближава трудна зима“, каза от своя страна сръбският президент Александър Вучич, предаде „Еuractiv“.

„Видяхме, че ще има помощ от ЕС. Частичната помощ или подкрепа за закупуване на необходимата енергия ще бъде значителна за всички страни. Това е и необходимост, за да оцелеем през зимата“, заяви Вучич, говорейки за опасенията относно предстоящата зима.

Сърбия почти изцяло зависи от вноса на руски газ и генерира около 70% от нуждите си от електроенергия в остарелите си електроцентрали, работещи с въглища, отбелязва „Ройтерс“.

Северна Македония пък разчита на изкопаеми горива и водноелектрическа енергия и е зависима и от вноса на електроенергия.

Албания произвежда по-голямата част от електроенергията си във ВЕЦ, но няма капацитет да я съхранява. Това означава, че когато производството е високо, през пролетта и лятото енергията се продава на други държави. През зимата, когато търсенето се увеличава, Албания трябва да купува енергия от съседите си, обикновено от изкопаеми източници, чиято цена се покачва.

Досега ЕС е останал премерен в коментарите си за „Отворени Балкани“, като е потвърдил важността на напредъка към членство в ЕС, но е предпазлив да заяви, че подкрепя регионалното сътрудничество, въпреки че то трябва да включва цялата шесторка на Западните Балкани, отбелязва „Euractiv“.

По време на срещата лидерите подписаха няколко споразумения, включително споразумение за продоволствена сигурност, меморандум за разбирателство относно регионалната кинематография, споразумение за сътрудничество в областта на минното дело и енергетиката и оперативен план за граждански извънредни ситуации.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук