Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна

Американската кредитна институция Silicon Valley Bank (SVB) изпадна в несъстоятелност. Контролът й е поет от Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) – американския регулатор, който гарантира банкови депозити до 250 000 долара.

С активи за около 209 млрд. долара, SVB се превърна във втория най-голям банков фалит в историята на САЩ след колапса на Washington Mutual през 2008 г., съобщава „Файненшъл таймс“.

„FDIC ще изплати на незастрахованите вложители авансов дивидент в рамките на следващата седмица. Незастрахованите вложители ще получат удостоверение за синдик за оставащата сума на техните незастраховани средства. Тъй като FDIC продава активите на Silicon Valley Bank, бъдещи плащания на дивиденти могат да бъдат направени на незастраховани вложителите“, гласи изявлението на Федералната корпорация за застраховане на депозитите..

Освен това в съобщението се отбелязва също така, че централният офис и всички клонове на Silicon Valley Bank ще възобновят дейността си в понеделник, 13 март 2023 г. Официалните чекове на Silicon Valley Bank ще продължат да се осребряват.

Много от клиентите на SVB бяха фондове за рисков капитал, както и стартиращи компании в областта на технологиите и здравеопазването, и вероятно имат салда по сметките, надвишаващи максималната сума, застрахована от FDIC. Регулаторът каза, че тези вложители ще получат първоначално плащане следващата седмица, а останалото ще зависи от това какво ще се случи с активите на SVB.

FDIC заяви, че ще използва приходите от продажбата на SVB за финансиране на изплащания на по-големи вложители.

Проблемите в банката от Санта Клара, Калифорния, привлякоха вниманието на света в сряда, когато анонсира, че иска да набере нов капитал, но цената на акциите й се понижи драстично. По-рано стана ясно, че компанията–майка на Silicon Valley Bank търси инвеститор, който да я придобие. Информацията бе съобщена първо от CNBC, базирана на източници на медията.

Вчера бе съобщено, че банката търси инвеститори, които да й осигурят 2,25 млрд. долара под формата на инвестиция в новоемитирани акции, след като регистрира загуба от 1,8 млрд. долара вследствие на продажба на дългови инструменти под счетоводната им стойност. Тези опити обаче не дадоха резултат.

Акциите на банката се сринаха с 60% вчера, а по време на предпазарната днешна търговия книжата потънаха с нови над 60 на сто. Книжата на SVB бяха спрени от търговия.

Страховете, че други финансови институции ще се сблъскат с подобни проблеми, доведоха до срив на американските банкови акции в четвъртък, който в петък се пренесе и в Европа. KBW Bank Index, който включва акции на 24 американски банки, се срина с над 7% – най-много от юни 2020 година.

Междувременно Белият дом заяви, че има доверие и разчита на финансовите институции на САЩ в отговор на запитване за фалита на „Силикон вели банк“ – Ес Ви Би (Silicon Valley Bank, SVB).

Сесилия Раус, която председателства Съвета на икономическите съветници, изрази увереност в регулаторните органи. Тя заяви, че банковата система на САЩ е фундаментално по-силна, отколкото по време на финансовата криза през 2008 година.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук