Хенри Кисинджър и Петър Стоянов
Хенри Кисинджър с президента Петър Стоянов след заседание на “Конкордия” в Ню Йорк през 2016 г.

Един от топдипломатите не само в американската, но и в световната история Хенри Кисинджър е починал на 100-годишна възраст в дома си в щата Кънектикът, предаде БТА. Не се уточняват при какви обстоятелства е починал Нобеловият лауреат за мир.

Хенри Кисинджър
Хенри Кисинджър/ Снимка: БТА

Дори и навършил един век, доктор Кисинджър все още бе действен, като посещаваше събития в Белия дом. Освен това издаде книга и е свидетелства пред американския Сенат за ядрената заплаха, идваща от Северна Корея. През юли тази година бившият държавен секретар на САЩ осъществи изненадващо посещение в Китай, за да се срещне с местния лидер Си Цзинпин.

 Хенри Кисинджър
На 31 октомври 1973 г. египетският външен министър Исмаил Фахми (вляво) се среща с Ричард Никсън (в средата) и Хенри Кисинджър (вдясно)/ Снимка: Уикипедиа

Кисинджър е оставил незаличима следа в американската външна политика. Той е държавен секретар на САЩ при двама американски президенти – Ричард Никсън и Джералд Форд.

Кой е Хенри Кисинджър?

Кисинджър е от еврейски произход. Роден е на 27 май 1923 г. като Хайнц Алфред Кисингер във Фюрт, Южна Германия. Семейството му се мести в САЩ през 1938 г. След като приспособява имената си към английския език, става американски гражданин през 1943 г. и служи в армията на САЩ в Европа по време на Втората световна война.

Американският президент Форд, генералният секретар Леонид Брежнев и Кисинджър по време на срещата на върха във Владивосток през 1974 г.
Американският президент Форд, генералният секретар Леонид Брежнев и Кисинджър по време на срещата на върха във Владивосток през 1974 г. Снимка: Уикипедиа

Получава магистърска степен от Харвардския университет през 1952 г., а защитава докторат през 1954 г. Работи като консултант за правителствени организации, включително и през 1967 г. във Виетнам, кагато е посредник на Държавния департамент. Помага на Никсън в предизборната кампания за президентските избори през 1968 г.

Кисинджър се ръкува с президента на Чили Аугусто Пиночет
Кисинджър се ръкува с президента на Чили Аугусто Пиночет през 1976 г/ Снимка: Уикипедиа

През 1973 г., когато е съветник по националната сигурност, е назначен за държавен секретар на САЩ. Същата година получава Нобеловата награда за мир заедно с виетнамеца Ле Дък Тхо, който обаче отказва да приеме приза.

Бившият посланик на САЩ в Китай Уинстън Лорд, който е бил специален асистент на Кисинджър, каза за Ройтерс, че покойният е бил „неуморен радетел за мир“. „Америка загуби един стълб в защитата на националните интереси“, заяви Лорд.

Кисинджър с германския канцлер Ангела Меркел на 21 юни 2017 г
Кисинджър с германския канцлер Ангела Меркел на 21 юни 2017 г. Снимка: Уикипедиа

След атентатите от 11 септември 2001 г. тогавашният президент на САЩ Джордж У. Буш назначи Кисинджър начело на разследващата комисия за трагедията.

Кисинджър и Джо Байдън на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари 2009 г.
Кисинджър и Джо Байдън на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари 2009 г. Снимка: Уикипедиа

„Америка загуби един от най-влиятелните и отличителни гласове на своята външна политика с кончината на Хенри Кисинджър. От дълго време се възхищавам на мъжа, който е избягал от нацистите като малко момче в еврейско семейство и после се е сражавал срещу тях в редовете на армията на САЩ. Това, че е бивш бежанец, а стана държавен секретар, говори както за неговото собствено величие, така и за величието на Америка“, заяви за Ройтерс самият Джордж У. Буш.

Хенри Кисинджър приживе живо се интересуваше от проблемите на България, беше скъп приятел на нашата страна и симпатизираше на прозападното й развитие.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук