Българското председателство на Съвета на ЕС може да отговори на предизвикателствата. Това каза премиерът Бойко Борисов след срещата си с председателя на ЕП Антонио Таяни.

Борисов, Таяни
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни и премиерът Бойко Борисов

„Не си поставяме някакви огромни цели, нито надскачаме ръста си, искаме да дадем перспектива за младите хора от Западните Балкани”, добави Борисов.

Той бе категоричен, че трябва още да се работи за присъединяването на страните от Западните Балкани.

„Мисля, че във всеки един момент българското председателство може да отговори на предизвикателствата. Оптимист съм и с подкрепата на Европейския парламент, с подкрепата на нашите колеги там съм убеден, че може да е полезно за всички нас председателството на България. Редкият шанс, че след нас са Австрия, Румъния, Хърватия за Западните Балкани виждам огромен шанс в следващите две години да имаме реален напредък по присъединяването им към Европейски съюз”, заяви премиерът на България.

Борисов добави, че страната ни не си поставя огромни цели, нито има намерения да надскача ръста си като председател на Съвета на ЕС.

„Ние искаме да дадем перспектива не на политическите елити на Балканите, а на младите хора, на народите в този регион. Трябва още да се работи за присъединяването на тези държави. Това, което не носи риск, това е инфраструктурата. Не само магистрали, ж.п. линии и пристанища, но и в сферата на цифровизацията, в сферата на интернета, на роуминга, на образованието. Що се касае до отношенията с Турция, това, което е безспорно и отстояваме в Европейския съвет, е, че споразумението с Турция за мигранти, за тези над 3 милиона, които стоят там, трябва да се спазва”, допълни министър-председателят.

Борисов, Таяни
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни

От своя страна, председателят на Европейския парламент Антонио Таяни каза, че Балканите за приоритет на ЕС.

„За ЕС и парламента ситуацията на Балканите е приоритетна. Ангажирани сме за укрепването на връзките, перспективата за присъединяване на някои страни”, заяви още Таяни и отбеляза, че в началото на следващата година ще посети Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина.

Таяни каза още:

„В България като цяло познават много добре ситуацията на Балканите. Наясно са с това, че този район може да бъде полезен за целия Европейски съюз. Това сътрудничество е много важно. Благодаря на Бойко Борисов и на българското правителство за помощта, която могат да дадат на Европейския парламент за подобряване на качеството на нашите дейности на Балканите.”

Борисов, Таяни
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни

Преседателят на ЕП се съгласи с Борисов, че европейските лидери трябва по-активно да участват в решаването на мигранстката криза.

Таяни, Караянчева
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни и председателят на Народното събрание Цветан Караянчева

Пред Народното събрание той каза:

„За мен е огромна чест, че съм тук сред вас, защото смятам, че срещите, които проведохме днес с колегите ми не са само формални, за да се подготви Българското председателство, а ползотворни. По време на срещите разменихме мнения по най-важните въпроси, свързани с нашата Европа. Ние сме удовлетворени от срещите.“

Председателят на ЕП добави, че Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства в лицето на миграционната криза, терористичната заплаха, „която виси над нашите градове са основните тревоги на нашите граждани“.

Радев, Таяни
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни и президентът Румен Радев

„Европейските народи искат Европа да отговори на тези страхове по конкретен начин, да се вслушваме в гражданите и да ги защитаваме, и само като даваме конкретни отговори можем да преодолеем реториката на онези, които предлагат като панацея затварянето и обръщането към себе си. Европа, държавните и регионите не са противопоставяне, а допълващи се нива на управлението, различни нива, което днес се оказва, че е единственото решение на сложните проблеми в днешно време. Трябва да признаем, че някои проблеми трябва да се решават на регионално ниво, други на държавно ниво. За да може да функционира всичко, имаме нужда от обективни институции, които могат да отговорят на предизвикателството на нашето време“, добави Таяни.

Той подчерта, че ЕП е започнал задълбочен дебат за реформите, които са необходими. Имайки предвид, че голяма част от законодателната част на националните парламенти се състои в транспониране на европейското законодателство в държавното.

Таяни, Караянчева
на снимката: председателят на ЕП Антонио Таяни и председателят на Народното събрание Цветан Караянчева

„Националните парламенти не са в конкуренция с ЕП, вие сте нашите най добри съюзници в усилията ни да доближим Европа към гражданите“, отбеляза председателят на ЕП Таяни.

Той добави, че Българското председателство може да разчита на подкрепа и сътрудничество.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук