Руските власти потвърдиха, че през септември страната е регистрирала повишена радиоактивност, предаде „Гардиън“. Измервания са показали високи нива на рутений-106 с превишение 986 пъти спрямо показателите през предходния месец. Това, пише изданието, е „екстремно висока концентрация“. Показателите са били засечени в периода 25 септември – 1 октомври в Южен Урал, съобщава руската метеоролигична служба. Там се намира ядреният комплекс „Маяк“, пострадал при една от най-тежките аварии през 1957 г. Днес той се използва за преработка на отработено ядрено гориво.

От „Грийнпийс“, уточнява още „Гардиън“, са поискали от компанията „Росатом“ задълбочено разследване и публикуване на резултатите.

В средата на октомври от „Росатом“ съобщиха, че освен в Санкт Петербург, никъде не е открита и следа от рутений-106. Според по-ранни информации от Москва, „не е установена промяна в радиационния фон“.

Вчерашното съобщение на „Росгидромет“, цитирано от „Гардиън“, гласи, че завишеният изотоп е открит в Татарстан и Южна Русия, като след 29 септември разпространението му е достигнало „всички европейски страни – от Италия до Северна Европа“.

Радиоактивният облак, засечен над Европа е преминал и над България, съобщи преди 10 дни Френският институт за ядрена безопасност. Френските експертите тогава изразиха мнение, че замърсяването вероятно е причинено в ядрено съоръжение в района.

Измерени са нива на радиоактивния елемент рутений-106 над стандартните норми, но далеч под праговете, които са заплаха за хората и околната среда, информираха на 11.11.2017-а французите. Българската Агенция за ядрено регулиране потвърди същия ден данните за следи от рутений-106 в атмосферния въздух.

Измерените стойности на концентрацията на рутений-106 в различните държави са на няколко нива по-ниски от границата на емисиите във въздуха, определена за този радионуклид в Наредбата за основните норми за радиационна защита. Поради много ниските стойности източникът на емисиите на рутений не може да бъде определен. Наличието на следи само от рутений-106 изключва произход от ядрена електроцентрала, категорични бяха към този ден от АЯР.

Според съобщението на Министерството на здравеопазването от същия ден, „няма данни за пренос на йод-131 на територията на България“.

Българските експерти уточниха в развитие, че ниските измерени нива на атмосферно замърсяване с рутений-106 не дават последици за околната среда или здравето на хората. Че няма превишаване на нормите за радиоактивност в България, потвърдиха и от Министерството на околната среда и водите. МОСВ съобщи, че между 29 септември  и 4 октомври в аереозолните проби от стационарните мониторингови пунктове от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС) на Министерството на околната среда и водите е измерена специфична активност на техногенния радионуклид рутений-106. Данните от шестте пункта в Бухово, с. Яна, Бургас, Враца, Плевен и Монтана били своевременно публикувани на страницата на Изпълнителната агенция по околната среда и водите (ИАОС) в раздел „Атмосферна радиоактивност“.

Подробната информация гласеше : измерените стойности са значително по-ниски от допустимата средногодишна специфична активност за рутений – 106, която е 1900 mBq/m3 съгласно Наредбата за основните норми за радиационна защита.

Рутений-106 е радионуклид с изкуствен произход. Получава се при делене ядрото на уран-235, когато е облъчван с неутрони. Този радионуклид се използва и в медицината за лечение с брахитерапия.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук