Граф Игнатиево

Днес най-голямото и боеспособно съединение на Военновъздушните ни сили – авиобаза „Граф Игнатиево“ навършва 71 години от своето създаване.

Авиобазата е наследник на 19-ти изтребителен авиационен полк, създаден на 17 март 1951 година. Тогава за командир е назначен ст. лейт. Симеон Симеонов, а личният състав на формированието е 284 души. В началото материалната част е представена от няколко учебни самолета По-2 и Як-11.

През април 1951 г. оттук за първи път в България е осъществен полет с реактивен изтребител – Як-23. По-късно започва и усвояването на реактивните МиГ-15, МиГ-15БИС и МиГ-17.

На летище Граф Игнатиево са извършени първите нощни полети, полети в сложни метеорологични условия и първите бойни дежурства на реактивната ни бойна авиация. Първият свален нарушител на въздушните граници на България в следвоенната ни история, също е дело на летец от 19-и иап. Оттук за първи път са прихванати и унищожени чужди разузнавателни балони. Авиобазата става първи дом и на българските МиГ-19.

Днес авиационната база в Граф Игнатиево осигурява охраната и отбраната на въздушните граници на Република България, чрез изпълнението на задачата по Air Policing, свързана с носенето на непрекъснато бойно дежурство в интегрираната система за ПВО на НАТО.

Летище Граф Игнатиево притежава съвременна авиационна техника, модерно комуникационно, навигационно и информационно оборудване, реконструирана по стандартите на NATO и ICAO полоса за излитане и кацане и най-вече надежден екип от високо квалифициран летателен, инженерно-технически, логистичен и свързочен състав.

За да развива бойните си способности, опит и съвременен облик, авиобазата осигурява провеждането и участва в международни учения и двустранни тренировъчни полети с партньори от Алианса.

Командир на 3-та авиационна база „Граф Игнатиево“ е бригаден генерал Николай Русев Русев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук