Какво победа само ! България за втора поредна среща записа успех с 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14) и зарадва над 5000 зрители в зала „Конгресна” във Варна. Този път, в жертва на непреклонния български дух паднаха световните шампиони от Полша. Двубоят беше от първия кръг на турнира в Група Е1 от Световната волейболна лига.

Лъвоветe играха отлично в първата част, особено на сервис и блокада. Тя завърши със смазваща разлика в полза на нашия тим – 25:16 точки.

5548225

Възпитаниците на Пламен Константинов обаче не се възползваха от силното начало и допуснаха изравняване. Поляците водеха с 8:4, а след това и с 11:6 при техническите прекъсвания. В крайна сметка колебливото посрещане и затруднената организация позволиха на Бартош Курек и компания да затворят гейма с 25:20.

Третата част също завърши с успех за гостите, въпреки че Михал Кубяк получи травма. Капитанът на световните шампиони контузи тежко глезена на десния си крак, след като при атака се приземи върху него. Посрещачът напусна игра, като бе заменен от Александър Шливка. Все пак съотборниците му затвориха и тази част – с 25:19.

5548231

Четвъртият гейм отново предложи страхотен волейбол. Двата тима вървяха точка за точка, а Полша често вземаше предимство. В края на частта лъвовете показаха по-здрави нерви и я спечелиха с 25:23.

Тайбрекът завърши с успех за България – 16:14, след много нерви, но по-стабилна игра от страна на лъвовете.

Най-резултатен за родния тим беше Цветан Соколов с 21 точки. Николай Пенчев добави 15. За Полша Батош Курек завърши с 14. Днес националите играят срещу Канада.

5548227

Селекционерът на националния ни отбор Пламен Константинов беше доволен от показаната психика в заключителните моменти от мача.

„Не беше най-качествения мач със сигурност от гледна точка на волейбол, повече беше игра на нерви. Затова съм доволен, че успяхме да се съберем и да издържим накрая психически. Както обърнахме четвъртия гейм, така и психологията беше на наша страна и в тайбрека.

В общи линии не съм особено доволен от играта. Имаме много резерви, но сервисът като че ли беше едно от оръжията, които ни липсваха със сигурност, но донякъде и играта ни на блок не вървеше така, както в първия турнир. От друга страна загубихме посрещането си, особено на флот сервис, и от там ни падна и сайд аута. А когато ни падне първичната атака, става сложно, а когато грешиш и сервис, просто се самоубиваш и нямаш варианти да спечелиш. Така загубихме два гейма под ред. Хубавото е, че в крайна сметка спечелихме и с някои промени, момчетата отвън помогнаха. Но в общи линии имаме много резерви, не беше волейбол на много високо ниво“.

Диагоналът на националния ни волейболен отбор Цветан Соколов беше на мнение, че такива мачове са от полза за израстването на състава.

„Срещу Канада излизаме да се раздадем на игрището и каквото сабя покаже. Имали сме и по-положителни серии (б.р. победите над Русия в Казан и над Полша във Варна), но наистина играхме добре. Според мен ни трябва още малко игрови опит, понеже бяхме изиграли само два мача срещу Китай преди Световната лига. И срещу Франция се видя, че когато правим много индивидуални грешки, няма как да се играе срещу такива отбори.

Те играят на доста високо ниво, а ние сме в първата група на Световната лига, където отборите не могат така да ти подарят една победа. Мисля, че такива мачове като срещу Русия и Полша са ни от полза, най-вече за израстването ни като състезатели и отбор, защото в тези моменти, ако не играем като отбор, ще загубим, но ние се борихме до край като отбор и всеки един вътре на игрището се раздаде и резултатът се видя. Излязохме и победихме.

Срещу Полша определено не ми вървеше сервиса, така че смяната ми от треньора беше съвсем нормална и няма какво да коментирам.  Скримов не веднъж или два пъти е доказал, че има много силен сервис и във важни моменти е добър“, сподели Цветан Соколов.