Корупционен индекс
Снимка: transparency.org

България показва леко подобрение в индекса на корупцията, измерван от правозащитната организация „Трансперънси интернешънъл“.

Според тазгодишното изследване на организацията страната ни заема 67-о място в света. Миналата година България е била на 72-а позиция.

В тазгодишния доклад България си дели 67-ото място с централноафриканската Сао Томе и Принсипи.

Непосредствено преди нас – на 63-а позиция, се нареждат Румъния, Черна гора, Йордания и Кувейт.

От страните от Европейския съюз по-лош резултат от България има единствено Унгария, която е на 76-а позиция.

Най-добри резултати в борбата с корупцията, според „Трансперънси интернешънъл“, показват Дания, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия и Сингапур.

Данните на Трансперънси интернешънъл идват на фона на взаимни обвинения между президента Румен Радев и председателя на парламентарната група на ГЕРБ Делян Пеевски.

В изследването са включени 180 държави, които са класирани според възприеманите в тях нива на корупция в публичния сектор.

Резултатите се изчисляват по скала от нула до 100, в която нулата означава много високо ниво на корупция, а 100 – среда, в която няма усещане за такава, съобщава „Свободна Европа“.

През 2023 г. България се нарежда на 67-мо място по усещане за корупция. Това е изкачване с няколко места спрямо миналогодишното класиране, когато страната се нарежда на 72-а позиция.

В доклада се отбелязва, че в България остават значителните проблеми с върховенството на закона и олигархичното влияние, въпреки предприетите законодателни реформи на няколко поредни правителства.

Резултатът на България е 45 точки, което е увеличение с 2 точки спрямо предишната година. През последните няколко години резултатът на страната се движи между 41 и 44 точки. Тя обикновено се нарежда сред последните страни в ЕС.

През 2023 г. само Унгария отбелязва по-нисък резултат – 42 точки. На дъното на класацията за ЕС е и Румъния с 46 точки.

Дания (90), Финландия (87) и Норвегия (84) заемат първите места в класацията.

Справка за България (както и за останалите страни от ЕС) за 2022 г. показва, че са използвани данни от максималните тогава 10 източника. Сред тях са докладите за борба с корупцията и добро и устойчиво управление на „Фрийдъм хаус“, „Икономист интелиджънс юнит“, Световния икономически форум и др, пише „Дневник“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук