алпинист
Връх Анапурна (8091 м).

След броени дни към Непал заминава българският алпинист Господин Динев. 64-годишният мъж от Сливен ще се опита да изкачи 3 осемхилядника в Хималаите – Анапурна (8091 м), Макалу (8463 м) и Дхаулагири (8167 м).

През 80-те години на миналия век той е част от Националния отбор по алпинизъм. През 1986 г. изкачва страховитата Южна стена на връх Комунизъм в Памир (сочено за едно от трите най-големи постижения на българския алпинизъм), заедно с Николай Петков, Иван Масларов, Петко Тотев и Петър Петров. Сами в огромната планина,

българите преминават 2500-метровата Южна стена

по маршрута “Мисловски”, който в продължение на близо 30 години преди това няма повторение.

Следващата цел е К2, но след 2-годишна подготовка на Националния отбор се оказва, че финансите за този връх не достигат и българите се насочват към Анапурна. През 1989 г. Динев участва в експедицията, осъществила първото българско изкачване на този осемхилядник. Заради лошото време, от 18-членния екип до върха стигат само Петър Панайотов, Огнян Стойков и Людмил Янакиев.

Експедицията е успешна, но струва живота на двама от участниците в нея. На слизане от върха тримата, изкачили Анапурна, срещат Милен Метков (дългогодишна свръзка на Господин Динев) – той настоява също да изкачи върха. Огнян Стойков остава с него. По-късно по радиостанцията в Базовия лагер чуват тътен от падаща лавина, а връзката с двамата прекъсва.

“Още тогава разбрах, че трябва поне за тях да го направя (да изкача Анапурна – бел.ред.)”, казва 34 години по-късно Господин Динев пред БНР.

През 1992 г. той и Радко Рачев стават първите българи, стъпили на Гашербрум II. Динев изкачва още един връх над 8000 м – Роки Съмит, предвършие на Броуд Пик, през 2001 г.

Носител е на званието Снежен Барс, което се присъжда за успешни изкачвания на

петте най-високи върха

в страните от някогашния Съветски съюз – 4 седемхилядника и 1 шестхилядник.

Сега се отправя отново към високите върхове.

“Колкото и уважителни причини да намира човек, за да отложи една мечта, мисля, че трябва да намери възможност сега да я реализира”, казва Динев.

Според нашият алпинист

комерсиалните експедиции са дали възможност на повече хора да се докоснат до голямата планина, но това е твърде рисковано.

“Доколкото разбирам, те искат да си купят една незаслужена слава за това, че са били някъде, отколкото да изживеят емоциите на истинското изкачване”.

Над Базов лагер българинът има намерение да се движи сам и без да носи допълнителен кислород.

“Когато си сам в планината, е съвсем различно – можеш да погледнеш в бездната и да вървиш нагоре, защото си уверен в себе си… За мен България е нещо свято и е гордост българин да развее знамето ни на който и да е връх по света”, казва Господин Динев.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук