кабинков лифт на Банско

Шансовете на Банско да се появи втори кабинков лифт стават все по-големи. Правителството даде картбланш за изграждането съоръжението, но концесионерът на ски зоната „Юлен“ АД ще трябва да плаща двойно по-високи такси за ползването на част от защитена територия, попадаща в Националния парк „Пирин“.

Инвестиционното решение за ново ски съоръжение обаче ще мине задължителна оценка за въздействие върху околната среда и за съвместимост със защитената територия, както и обществено обсъждане, а в парка няма да бъде разрешавано никакво строителство на хотели.

Информация съобщиха вицепремиерът Валери Симеонов и екоминистърът Нено Димов пред журналисти след работна среща в Министерския съвет с представители на 35 институции и неправителствени организации.

„Това са прекалено дълго отлагани решения на проблемите. Ако се помотаме още малко, на този концесионер може да му мине меракът за нов лифт“, аргументира решението Валери Симеонов.

Според вицепремиера, времето на сключването на концесионния договор за ползване на защитени територии от парка инвеститорът бил открил много повече от обещаните работни места и вложил много повече от планираните инвестиции, „които вече трябва да започне да си връща“.

От своя страна, министър Нено Димов съобщи, че в най-скоро време ще започне процедурата по съгласуване и внасяне за одобрение в Министерския съвет на промяната на концесионния договор с „Юлен“, за която се говори от първия кабинет на ГЕРБ и Бойко Борисов, когато през юни 2011 г. бе открито, че концесионерът ползва по-голяма от разрешената му площ от парка.

Последваха редица анализи, от които стана ясно, че има различни тълкувания за записаните в концесионния договор и плана за управление на общината граници на ползваната територия.

Повече от две години темата бе държана на трупчета, като паралелно назряха скандали с неодобрявания от екоорганизации нов план за управление на парка „Пирин“, който според тях разрешава извършването на сеч и строежи в защитената територия.

Вицепремиерът обаче каза, че „зелените” са изрази притеснение единствено затова, че  при евентуалното изсичане на дървета, може да има наводнения в регион. След спорове и въпроси, на които до седмица община Банско и концесионера трябва да дадат отговори, било постигнато общо становище, че не може да се продължава с опашките пред сегашния лифт.

Екоминистърът отбеляза още, че в сегашния договор с „Юлен“ не са предвидени санкции, които държавата да може да налага при нарушения на екологичното законодателство, но с промените такива ще се заложат. Той не се ангажира със срок, в който да се подпишат анексите към концесионния договор, а относно новия план за управление на парк „Пирин“, изработен с европари от свързвана с „Юлен“ фирма, припомни, че все още има съдебни спорове около него. Става въпрос за редица хаотични решения от началото на 2017 г., взети от служебния екоминистър Ирина Костова, свързани с необходимостта от екооценка на плана за управление на „Пирин“, които са в различна фаза на разглеждане и съдебно произнасяне.

Според последните официални данни на МОСВ от 2005 г. до 2015 г. „Юлен“ е платила общо 2.35 млн. лв. концесионни такси, които през годините са с различен размер. Каква ще е новата методика за изчисляването на възнаграждението предстои да се разбере, както колко време ще отнеме договарянето на промените в контракта и одобряването на плана за управление на парк „Пирин“.

Едно обаче трябва да се отбележи: удвояването на таксата означава, че досега те е била нереално ниска.

Споровете около втория лифт на Банско са от години. Повече може да прочетете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук